RN
TwitterFacebook

Rolnictwo. Kolejne nabory wniosków w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza kolejne nabory wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. O szczegółach na konferencji prasowej (24.02.) opowiedzieli przedstawiciele ARiMR oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to ogromne wsparcie dla rolnictwa. W kończącej się perspektywie (2014-2020) Polska miała do wykorzystania ponad 13,6 mld euro. Te pieniądze pomagają wzmocnić innowacyjność w rolnictwie, jego ekologiczny rozwój, przystosowanie do konkurencyjnych wymogów gospodarki czy też zmian klimatycznych. Warto sięgnąć po te funduszeprzekonywał na konferencji wojewoda Bohdan Paszkowski.

Od  28 lutego do 28 marca rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Jej wielkość to 60 tys. zł premii wypłacanej w dwóch ratach przy spełnieniu określonych wymogów.

Od 27 lutego do 27 marca oddziały regionalne ARiMR będą przyjmować wnioski o wsparcie finansowe dla firm z branży przetwórstwa produktów rolnych lub zajmujących się ich sprzedażą hurtową. W tym naborze preferowane będą inwestycje w zakresie produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich z surowców niemodyfikowanych genetycznie.

Od 21 lutego do 20 kwietnia rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika).

Od 28 lutego do 28 marca można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej finansowanej z PROW 2014-2020. Ten nabór przeznaczony jest dla tych rolniczych rodzin, które na terenach wiejskich objętych ASF prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować.

Do 12 marca wydłużono termin składania wniosków o przyznanie pomocy z działania „Współpraca”. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej: https://www.arimr.gov.pl.

PUW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *