RN
TwitterFacebook

Rolnictwo. Minister Ardanowski zachęca do skorzystania z dotacji na retencję wody

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zachęca rolników do wykorzystywania dotacji w celu retencjonowania wody. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na wielu obszarach Polski mamy do czynienia z suszą hydrologiczną i rolniczą.

Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnia, że Ministerstwo Rolnictwa realizuje program wsparcia rolników indywidualnych, którzy mogliby w swoich gospodarstwach stworzyć możliwości retencji wody. Chodzi o na przykład wykopanie zbiornika na wodę, jeżeli ukształtowanie terenu na to pozwoli, czy też wykorzystania ujęć powierzchniowych bądź głębinowych do systemu nawodnienia. Na jedno gospodarstwo jest do 100 tysięcy złotych dofinansowania, do tej pory zgłosiło się ponad tysiąc rolników, dlatego minister Ardanowski wydłużył czas naboru wniosków, tak, by każdy kto będzie chciał, mógł tego programu skorzystać. Na ten program Ministerstwo Rolnictwa przeznacza ponad 400 milionów złotych.

Minister Ardanowski dodaje, że również spółki wodne zajmujące się gospodarowaniem wodą mogą liczyć na wsparcie.

– W tym roku organizacje, które zajmują się gospodarowaniem wodą otrzymały z budżetu ponad 40 milionów złotych bezpośredniego wsparcia na swoje działania. Mogą również, spółki bądź związek spółek wodnych, skorzystać z dofinansowania z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie do pół miliona złotych na jeden podmiot. Pieniądze mogą być wykorzystane do wzmocnienia możliwości technicznych naprawiania infrastruktury związanej z gospodarką wodną – tłumaczy minister i apeluje też o jak najoszczędniejsze gospodarowanie wodą, w obecnej sytuacji, tłumaczy, na przykład intensywne nawadnianie trawników nie powinno być priorytetem.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *