RN
TwitterFacebook

Rolnictwo. Minister zapowiada powstanie spółki zajmującej się innowacjami w rolnictwie

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że zostanie powołana spółka wspierająca innowacje w rolnictwie. Jak mówił, w ciągu kilku dni Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i spółka Giełdy Papierów Wartościowych mają podpisać list intencyjny w tej sprawie.

Szef resortu rolnictwa wyjaśniał, że chodzi o wykorzystanie potencjału w szukaniu nowych rozwiązań technologicznych, które mogą służyć rolnictwu. Jego zdaniem powstanie spółki zajmującej się innowacjami jest przedsięwzięciem ryzykownym, ale niezbędnym. Jak mówił, na początku będzie ona dysponowała kilkudziesięcioma milionami złotymi rocznie i będzie pomagała „na tych pierwszych etapach badania, weryfikowania prototypu”, by ustalić, czy dane rozwiązanie może być „milowym rokiem w rozwiązywaniu różnych problemów”. Minister zaznaczył, że bardzo wielu młodych naukowców ma „genialne pomysły”, tak samo jak i wielu doświadczonych rolników.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski dodał, że każdy będzie miał szansę ubiegać się o środki z tej spółki. Jak wyjaśniał, chodzi o to, by rozwiązania, które będą przydatne dla rolnictwa, doprowadzić do fazy realizacji i wdrażania.

Do udostępnienia poprzez ośrodki doradztwa rolniczego, czy inne kanały upowszechniania wiedzy, przesunięcia tego w najszybszym możliwym, krótkim czasie do praktyki rolniczej – wyjaśniał.

Szef resortu podkreślił, że to rolnictwo na świecie wygra, które będzie umiało korzystać z innowacyjności.

Minister zaznaczył, że inicjatywa powstanie po to, by wykorzystać cały potencjał intelektualny, który pojawia się wokół rolnictwa w Polsce.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *