RN
TwitterFacebook

Rolnictwo. Na przełomie sierpnia i września nabór wniosków o pomocy dla rolników w związku z pandemią

Na przełomie sierpnia i września rozpocznie się nabór wniosków o wsparcie dla gospodarstw rolnych dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa, a w listopadzie rolnicy otrzymają środki. Takie informacje przekazał wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński.

Do rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą i do producentów roślin ozdobnych trafi w sumie ponad miliard euro. Maksymalna pomoc na gospodarstwo nie może przekroczyć 7 tysięcy euro, czyli około 30 tysięcy złotych.

Pomoc dla rolników będzie finansowana z części środków przyznanych Polsce w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński powiedział, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje już cały system informatyczny, obsługujący proces składania maksymalnie uproszczonych wniosków. Zaznaczył, że część danych dotyczących gospodarstwa rolnika Agencja posiada już w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

– To właściwie jeżeli taki wniosek złoży, Agencja będzie mogła poprzez swój system informatyczny potwierdzić, że taka pomoc się należy temu rolnikowiwyjaśniał wiceminister.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim branże uzależnione od eksportu, bo te najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu wywołanego koronawirusem. Chodzi przede wszystkim o producentów wołowiny, wieprzowiny, mięsa drobiowego, baraniny i produktów mlecznych, a także o producentów roślin ozdobnych.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że maksymalna kwota wsparcia, czyli 7 tysięcy euro, wynika z unijnego prawa. Zaznaczył także, że resortowi zależało na objęciu wsparciem jak najwięcej małych gospodarstw, “dlatego ten limit dolny jest bardzo niski”.

Uzyskanie wsparcia będzie uzależnione od spełnienia minimalnej skali produkcji w gospodarstwie. Rolnicy posiadający co najmniej 3 sztuki bydła mięsnego płci męskiej, w wieku od roku do dwóch lat, mogą starać się o pomoc od 5100 złotych, a ci, którzy utrzymują co najmniej 3 krowy typu mlecznego lub kombinowanego, w wieku powyżej dwóch lat – o kwotę co najmniej 1000 złotych.

Dla rolnika posiadającego co najmniej 21 świń urodzonych w gospodarstwie przewidziano pomoc od 4500 złotych. Dla hodowców co najmniej 10 owiec płci żeńskiej, w wieku od roku – dofinansowanie od 1800 złotych, a dla hodowców co najmniej 5 kóz płci żeńskiej, również w wieku od roku – od 1000 złotych.

O wsparcie mogą ubiegać się również rolnicy hodujący drób. Dla tych, którzy mają co najmniej tysiąc sztuk kurcząt, gęsi i indyków, przewidziano dofinansowanie od 2200 złotych. Taka sama kwota obowiązuje w przypadku rolników utrzymujących co najmniej tysiąc sztuk drobiu nieśnego.

Dla producentów posiadających co najmniej 25 metrów kwadratowych powierzchni upraw roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub co najmniej 50 metrów powierzchni upraw roślin ozdobnych w ogrzewanych tunelach foliowych kwota wsparcia to co najmniej 1400 złotych.

W przypadku większej skali produkcji kwoty wsparcia będą odpowiednio wyższe.

IAR

1 komentarz

  1. Ew Odpowiedz

    Gdzie mozna pobrac wniosek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − 3 =