RN
TwitterFacebook

Rolnictwo: Rolnicy będą zwolnieni z opłacania składek w KRUS za drugi kwartał 2020

Rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będą zwolnieni z opłacania składek emerytalno-rentowych w drugim kwartale tego roku. Poinformował o tym w mediach społecznościowych minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu podkreślił, że inicjatywę w tej sprawie zgłosił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował do rządu, by w projekcie ustaw ujętych w tarczy antykryzysowej uwzględnić potrzeby producentów żywności. Chodzi o tymczasowe zwolnienie z płacenia składek w KRUS, wzorem propozycji dla ubezpieczonych w ZUS.

– To jest istotne, by ta grupa nie została poza tymi rozwiązaniami ustawowymi, które niosą pomoc. Bo jest też takie niebezpieczeństwo, że wielu polskich rolników, wiele gospodarstw rolnych będzie tym kryzysem dotknięte i mogą potrzebować pomocy. Wierzę głęboko w to, że ten mój postulat będzie uwzględniony. Przepisy są jeszcze tworzone, także uspokajam – to nie będzie tak, że rolnicy zostaną pozostawieni sami sobie – zapowiedział Andrzej Duda.

Sejm będzie pracować nad rozwiązaniami ujętymi w tarczy antykryzysowej w piątek.
W drugim kwartale miesięczna wysokość składki w KRUS na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie miała wynieść 42 złote , zaś składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe – 97 złotych.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *