RN
TwitterFacebook

Rolnictwo. Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy “Piątka dla zwierząt”

Senatorowie przyjęli wczoraj (14.10.) poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Propozycja grupy posłów PiS – tak zwana “Piątka dla Zwierząt” – trafi z powrotem do Sejmu. Za przyjęciem ustawy w zmienionym brzmieniu głosowało 76 senatorów, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Przyjęte korekty mówią między innymi o wydłużeniu vacatio legis dla uboju rytualnego bydła (do końca 2025 roku) i wygaszenia działalności ferm zwierząt futerkowych (do końca lipca 2023 roku). Senat przyjął też poprawkę wykreślającą ograniczenia dotyczące rytualnego uboju drobiu. Obostrzenia eksportowe dotyczyć mają wyłącznie mięsa wołowego. Opowiedziano się również za obowiązkiem chipowania psów i kotów oraz ściślejszym nadzorem podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt. Ponadto zatwierdzono system rekompensat dla rolników i przedsiębiorców, którzy będą wygaszać swoją działalność w związku z nowelizacją.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział po głosowaniach, że izba zaproponowała Sejmowi poprawki po konsultacjach ze środowiskiem rolniczym:

– Senatorowie – mam wrażenie – kierowali się potrzebą szukania złotego środka. Między dobrostanem i humanitarnym traktowaniem zwierząt a zabezpieczeniem działalności ważnej gałęzi gospodarki, jaką jest rolnictwo – dodał.

Poprawki przegłosowane w Senacie będą przedmiotem dyskusji w Prawie i Sprawiedliwości – zapowiedział szef senackiego klubu tego ugrupowania Marek Martynowski:

– Kierownictwo niech przeanalizuje te poprawki, które przeszły – na pewno nie naszymi głosami, głosami PiS. Na pewno będzie zagwozdka, one wydłużają jeszcze bardziej vacatio legis, przewidują też pełne odszkodowania – wyliczał senator.

Posłowie będą mogli przyjąć uchwalone dziś poprawki albo odrzucić je bezwzględną większością głosów – każdą z osobna.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości powiedział po głosowaniu, że poprawki wprowadzone do noweli przez Senat mogą być nie do udźwignięcia dla budżetu. Dodał, że dalsze decyzje w sprawie przyszłości “Piątki dla zwierząt” będą należeć teraz do Sejmu. Podkreślił, że jako wicemarszałek Senatu zrobił wszystko, żeby ustawa wyszła z Senatu lepsza.

Marek Pęk powiedział, że z kompromisowych poprawek zaproponowanych przez klub PiS, izba wyższa wprowadziła jedynie dopuszczenie uboju rytualnego drobiu. Dodał, że dalsze decyzje podejmie Sejm. Marek Pęk mówił, że nie wie, jak w sprawie poprawek wprowadzonych przez Senat będą głosować posłowie. W jego ocenie zmiany dotyczące rozbudowanego systemu odszkodowań połączone z wydłużeniem vacatio legis wydają się być niemożliwe do zaakceptowania.

Przyszłość senatorów PiS, którzy nie poparli znowelizowanej ustawy o ochronie zwierząt leży w rękach władz ugrupowania – poinformował wicemarszałek Marek Pęk. W głosowaniu nad całością ustawy w nowym brzmieniu, przeciwko opowiedziało się 7 członków tego klubu. Marek Pęk podkreślał, że znają oni możliwe konsekwencje swojego działania z wyrzuceniem partii włącznie:

– Ustalenia, które zapadły na posiedzeniu klubu odnoszą się też do części senackiej. Wykluczenia są możliwe, jesteśmy całością jako klub. Odbędą się posiedzenia ciał statutowych PiS, zdecyduje tu kierownictwo partii – dodał wicemarszałek.

Senator PSL Jan Filip Libicki powiedział IAR, że głosowaniem nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt zakończyła się pewna forma współpracy między PSL, a partiami z którymi ludowcy od roku współpracowali w Senacie. Dodał, że od dziś będzie ona dużo trudniejsza. PSL wspólnie z Koalicją Obywatelską, Lewicą oraz Kołem Senatorów Niezależnych tworzą senacką większość, której głosami na początku kadencji izby na marszałka został wybrany Tomasz Grodzki.

Zapytany, czy w związku z tym PSL złoży wniosek o odwołanie marszałka Senatu, Jan Filip Libicki powiedział, że dzisiejsze głosowanie będzie miało wpływ na postawę ludowców w przyszłych głosowaniach, w tym głosowaniach nad wnioskami personalnymi. Stwierdził, że niezależnie od tego, kto go zgłosi, to ludowcy będą rozpatrywać go przez pryzmat głosowania nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, którą określił jako najważniejszą dla jego klubu.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 4 =