RN
TwitterFacebook

Rolnictwo. Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolniczych ma być ułatwieniem

Minister rolnictwa Grzegorz Puda powiedział, że przygotowywana przez jego resort ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych ma ułatwić funkcjonowanie małych gospodarstw, które zostaną upodmiotowione. Nowe przepisy mają także wprowadzić większą ochronę przed postępowaniem komorniczym, w szczególności ochronę sprzętu niezbędnego do prowadzenia gospodarstwa.

Minister Puda zapowiedział również, że ustawa o rodzinnych gospodarstwach będzie wsparciem dla młodych rolników. Pozwoli ona na szybsze powstanie infrastruktury koniecznej do rozwoju wsi, między innymi przedszkoli oraz szkół. Przygotowywane przez resort rolnictwa przepisy mają również ułatwić młodym rolnikom dostęp do dotacji unijnych i innych źródeł dofinansowania.

Nowa ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych będzie także regulowała kwestie związane z dziedziczeniem, czy przekazywaniem spadku.

Za gospodarstwo rodzinne uważa się takie gospodarstwo rolne, które jest prowadzone przez rolnika indywidualnego. Ponadto łączna powierzchnia użytków rolnych nie może przekraczać 300 hektarów.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 13 =