RN
TwitterFacebook

Rolnictwo: Wsparcie do dobrostanu krów i świń

W tym tygodniu rozpocznie się nabór wniosków o dopłaty do chowu bydła i trzody chlewnej. Z funduszy będą mogli skorzystać hodowcy, którzy poprawiają warunki dobrostanu w swoich gospodarstwach. Budżet na to działanie wynosi 50 milionów euro. To środki z bieżącej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

– Stosowne wnioski będzie można kierować do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwapoinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zakłada ten program dopłaty i to duże dopłaty. Do prosiąt, do tuczników, bydła mlecznego czy mięsnego, tzw. krów mamek. Dla tych najważniejszych grup, gdzie będzie utrzymywanie stad w polepszonych warunkach, będą dodatkowe dopłaty” – zapowiedział.

Na największe środki – niemal 600 złotych rocznie od sztuki – będą mogli liczyć hodowcy bydła mlecznego. W związku z zagrożeniem wystąpienia wirusa ASF, rządzący proponują niższą stawkę do chowu świń – 301 złotych za lochę. Dopłata za zwiększenie przestrzeni do chowu zwierząt będzie przysługiwać za udostępnienie zwierzętom co najmniej 20 procent dodatkowej powierzchni w przeliczeniu na sztukę. 

Stawki pomocy wyniosą (na rok):

  • 301 zł na lochę (zwiększenie powierzchni w budynkach),
  • 24 zł na tucznika (zwiększenie powierzchni w budynkach),
  • 185 zł na krowę mleczną (wypas w sezonie pastwiskowym),
  • 595 zł na krowę mleczną (zwiększenie powierzchni w budynkach),
  • 329 zł na krowę mamkę (dostęp do wybiegów poza sezonem pastwiskowym).

– Tam, gdzie są lepsze warunki życia tych zwierząt, związane z rozrzedzeniem czy wybiegami dla zwierząt, czy wydłużeniem okresu pastwiskowego, będziemy dopłacać – dodał minister.

Nabór wniosków odbywać się będzie internetowo za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Dokumenty będzie można składać od 15 marca do 15 maja.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *