Jak zacząć ćwiczyć w domu?

Jak zacząć ćwiczyć w domu?

 Sport to świetny sposób na poprawę samopoczucia i utrzymanie zdrowej kondycji. Już proste ćwiczenia wykonywane w domu sprawiają, że ciało staje się bardziej elastyczne i sprawne. Nie bez znaczenia jest również to, że dzięki aktywności fizycznej łatwiej utrzymać prawidłową wagę.

Od czego zacząć uprawianie sportu w domu?

Aby ćwiczyć w domowym zaciszu potrzebny jest tylko kawałek podłogi. Zamiast maty wystarczy mieć ręcznik lub dywan. Strój sportowy z powodzeniem zastąpi t-shirt i wygodne spodnie. Ważne jest też to, by w czasie ćwiczeń mieć święty spokój – doglądanie obiadu, pilnowanie dziecka i inne obowiązki nie pozwolą się skupić na treningu.

Podczas ćwiczeń warto skorzystać z gotowych zestawów, które wielu trenerów udostępnia w formie filmów w internecie. Osoby, które mają słabszą kondycję, mogą wybrać nagrania, które trwają około 20-25 minut i przeznaczone są dla początkujących. Z czasem można sięgać po bardziej zaawansowane ćwiczenia i dopasowywać je do swoich potrzeb. Sporą popularnością cieszą się zestawy z ćwiczeniami wyszczuplającymi i modelującymi sylwetkę. Wiele jest także pozycji dla osób, które chcą wzmocnić mięśnie.

Dlaczego rozgrzewka jest taka ważna?

Przed przystąpieniem do ćwiczeń, konieczna jest rozgrzewka. Przygotuje ona mięśnie i stawy do ćwiczeń. Poza tym zminimalizuje ryzyko kontuzji, na które szczególnie narażone są osoby początkujące. Celem rozgrzewki jest podniesienie temperatury ciała i przygotowanie go do dalszego wysiłki. Nawet prosty i krótki trening wymaga wcześniejszego rozgrzania się.

Do ćwiczeń rozgrzewających należą: przysiady, podskoki, bieg w miejscu i podskoki. Warto też włączyć do niej ćwiczenia rozciągające mięśnie boczne brzucha i nóg. O rozciąganiu nie wolno też zapominać po treningu. Na rozgrzewkę a potem rozciąganie warto przeznaczyć po 5 minut.

Wskazówki dla początkujących

Każdy, kto chce zacząć ćwiczyć w domu, powinien pamiętać o tym, że początki mogą być trudne. Podczas pierwszych treningów zmęczenie może pojawić się już po kilku minutach. Dlatego tak ważne jest, by dostosować poziom ćwiczeń do swoich umiejętności. Nie warto porównywać się z innymi – szczególnie trenerami, którzy od lat dbają o formę i wszystkie ćwiczenia wykonują z łatwością.

W samodzielnych ćwiczeniach bardzo ważna jest samodyscyplina. Lepiej ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu i regularnie niż porywać się na codzienne wyczerpujące treningi i szybko zrezygnować. Wielu ludzi popada w skrajności: trenuje intensywnie przez tydzień lub dwa i szybko rezygnuje. Dla zachowania dobrej kondycji ważniejsze od intensywności ćwiczeń jest to, by wykonywać je regularnie.

 

Poświęcanie wolnego czasu na sport to doskonała inwestycja. Dobra kondycja pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem, poprawia kondycję i redukuje stres. Osoby, które regularnie ćwiczą mniej chorują i cieszą się lepszym samopoczuciem.

 

Na czym polega sponsoring sportowy? 
Koszykówka — zasady gry, których zawsze należy przestrzegać
Rodzaje sztuki walki, które można wykorzystać w samoobronie