TwitterFacebook

ABC Wiary – Wielki Post w tradycji Ojców Kościoła

Okres Wielkiego Postu to czas pokuty, modlitwy i pogłębienia życia religijnego. Najstarsze wzmianki o liturgicznym przygotowaniu do Świąt Wielkiej Nocy odnajdujemy w dziele Tertuliana i w wypowiedziach św. Ireneusza z Lyonu.
Jak kształtowała się tradycja Wielkiego Postu, jakie przybierała formy i na co najczęściej zwracali uwagę Ojcowie Kościoła w tym czasie.
św. Jan Chryzostom pisze „Wiele jest dróg, które mogą otworzyć nam drzwi do zaufania Panu, znacznie więcej niż zwykły post! Dlatego ten, kto nie może pościć, niech wykaże się hojniejszą jałmużną, żarliwszą modlitwą, pilnością w słuchaniu Słowa Bożego – słabość ciała nie stoi tu na przeszkodzie; niech pojedna się z nieprzyjaciółmi i usunie z duszy wszelkie pragnienie zemsty. Jeśli tak uczyni, podejmie prawdziwy post. Tego bowiem nade wszystko oczekuje od nas Pan i taki jest cel, dla którego nakazuje nam powstrzymać się od spożywania pokarmów: pohamować zuchwałość ciała, czyniąc je uległym w wypełnianiu prawa Bożego.”

To tylko jeden z niewielu cytatów dotyczący przeżywania Wielkiego Postu, więcej w każdy wtorek o godz. 15.15 na antenie Radia Nadzieja.

Zapraszają Joanna Ekstowicz i ks. Marcin Sobiech

Poniżej pozostałe audycje z cyklu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *