RN
TwitterFacebook

Domowy Kościół świętował jubileusz 40-lecia istnienia w Diecezji Łomżyńskiej [FOTO]

Eucharystią i wspólną agapą uczcili członkowie Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, jubileusz czterdziestolecia istnienia Kręgów Domowego Kościoła w Diecezji Łomżyńskiej.

W sobotę, 10 czerwca, do katedry łomżyńskiej przybyli członkowie Domowego Kościoła z rejonów: łomżyńskiego, ostrołęckiego, zambrowskiego, ostrowskiego, wyszkowskiego i wysokomazowieckiego oraz zaproszeni goście, wśród których była para krajowa Katarzyna i Paweł Maciejewscy oraz para filialna Anna i Grzegorz Śliwowscy.

Po krótkim zawiązaniu wspólnoty i przedstawieniu historii Domowego Kościoła w Diecezji Łomżyńskiej, rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem ks. Tomasza Opalińskiego, moderatora krajowego Domowego Kościoła, z udziałem dwunastu kapłanów, którzy na co dzień zaangażowani są w posługę na rzecz małżeństw i rodzin w Ruchu.

Na początku Mszy św. ks. Dariusz Krajewski, moderator diecezjalny Domowego Kościoła, przypomniał, iż jubileusz to przede wszystkim dziękczynienie. Dziś dziękujemy Bogu za to, że możemy przybywać do łomżyńskiej katedry, do sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, aby dziękować właśnie Tej, która wyprasza nam potrzebne łaski – nam jako wspólnocie, nam jako tym, którym leży na sercu dobro małżeństw, dobro rodzin, dobro dzieci, które w tych rodzinach wzrastają. Dziękujemy dziś Bogu za każde małżeństwo, które przeszło przez drogę formacji i za te małżeństwa, które nadal kroczą tą drogą charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Dziękujemy Bogu za kapłanów, którzy przybyli do naszej parafii, a którzy kiedyś, przed laty, a także i dziś, posługują w kręgach Domowego Kościoła – mówił ks. Krajewski. Przypomniał też, iż jest to również dziękczynienie za księdza Franciszka Blachnickiego, Sługę Bożego, którego trzydziesta rocznica odejścia do wieczności przypada w tym roku.

Jubileusz to szczególny czas – mówił moderator diecezjalny. Ale chcemy też dziś, jako wspólnota, prosić dobrego Boga, aby nam błogosławił na dalsze lata formacji, aby błogosławił nam w posłudze ewangelizacyjnej, by udało nam się jak najwięcej osób, a dokładnie małżonków, zachęcić do wejścia na drogę formacji.

W homilii ks. Tomasz Opaliński zwrócił uwagę na Maryję jako na tę, która nieustannie poszukuje i rozeznaję wolę Bożą. Nic dziwnego, że Domowy Kościół w Diecezji Łomżyńskiej rozpoczął się właśnie tu, u stóp Matki Bożej Pięknej Miłości. A teraz popatrzmy co dla nas z tego wynika w naszą przyszłość – zachęcał moderator krajowy. Mamy być tymi, którzy wzrastają w pięknej miłości. Tylko wtedy mamy przyszłość. Jeśli jest piękna miłość, bogomyślność i poznanie, to wtedy jest i nadzieja święta. Coś, co kieruje nas na przyszłość. (…) Ruch to dzieło Niepokalanej, tak też brzmi jedna z nazw Ruchu Światło-Życie. Akt konstytutywny to jest ten akt, w którym uczymy się, że o tyle będziemy Żywym Kościołem, o ile będziemy naśladowali Maryję w tym całkowitym oddaniu siebie, całkowitym podporządkowaniu swojej woli – Bożej. (…) Teraz staje przed nami ciągle to zadanie poszukiwania woli Bożej i podporządkowywania Mu swojej. Tak czynił to sługa Niepokalanej, ks. Franciszek Blachnicki, który mówił: „będę pierwszy, który zniszczy to dzieło, jeśli nie jest ono zgodne z wolą Bożą. Bo chcę pełnić tylko Twoją wolę”. – cytował Sługę Bożego ks. Opaliński i apelował o to do zebranych.

Jeśli chcemy patrzeć w przyszłość z nadzieją, jeśli chcemy wzrastać, to musimy ciągle wracać, ciągle szukać tego, co jest tym charyzmatem, danym nam od Boga przez Sługę Bożego ks. Blachnickiego i pielęgnować te formy z wiernością. To mówi nam także doświadczenie. Tam, gdzie wspólnoty próbują szukać czegoś swojego, to albo powstaje inna droga, ale to już nie jest Ruch Światło-Życie, to już nie jest Domowy Kościół, albo te wspólnoty gdzieś tam zamierają. Tam, gdzie zapominają o darach, gdzie zapominają, że darem jest chociażby jeżdżenie na rekolekcje, tam gdzieś te kręgi, wspólnoty, trwają w takim marazmie, po czym zanikają. A tam, gdzie ludzie wyjeżdżają na rekolekcje, do tego źródła, odkrywają, zachwycają się na nowo charyzmatem, przyjeżdżają pełni energii i pełni mocy – mówił moderator krajowy.

Na zakończenie homilii ks. Tomasz Opaliński zachęcił zebranych do jeszcze głębszego poznawania charyzmatu Ruchu. Niech ta czterdziesta rocznica uczy nas patrzenia nie tylko wstecz, ale patrzenia w przyszłość i uczenia się tej pięknej miłości, bogomyślności – czyli myślenia po Bożemu, głębszego poznawania tego daru i charyzmatu, który został nam dany. Bo wtedy mamy nadzieję świętą i możemy z tą nadzieją patrzeć w przyszłość. Amen – zakończył kaznodzieja.

Słowa życzeń i podziękowań, w imieniu Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, skierował ks. Jacek Kotowski, diecezjalny duszpasterz rodzin, który przypomniał, że rodzina jest drogą Kościoła pierwszą i najważniejszą, że to właśnie przez rodzinę i małżeństwo idzie przyszłość Kościoła, przyszłość państwa, także przyszłość naszej diecezji. Podziękowania, za pośrednictwem ks. Jacka, biskup Janusz skierował też do kapłanów, którzy ofiarnie angażują się w towarzyszenie małżonkom w Domowym Kościele, niejednokrotnie prowadząc kilka kręgów. Swoje wystąpienie duszpasterz rodzin zakończył zaproszeniem, w imieniu Biskupa Łomżyńskiego, do udziału w prowadzeniu nowego przygotowania do małżeństwa dla narzeczonych. Ks. Kotowski, jako diecezjalny duszpasterz rodzin, przyznał, iż liczy na wielkoduszność małżeństw z Domowego Kościoła: liczę, że nie będziecie się bać i też ochoczo odpowiecie, aby młodym pokazać czym jest małżeństwo, oparte na Chrystusie. A myślę, że wy, w Domowym Kościele, wiecie to najlepiej. Dlatego na tę waszą pomoc będziemy serdecznie liczyć – mówił duszpasterz.

Po zakończonej Eucharystii był czas na kilka słów od Agnieszki i Jacka Wróblewskich, pary diecezjalnej oraz na świadectwa, a radosne świętowanie zakończyło się wspólną agapą w ogrodach biskupich.

Joanna Ekstowicz

1 komentarz

  1. Krystyna Wysocka Odpowiedz

    Bogu niech będą dzięki z ks. Franciszka Blachnickiego, za Ruch Światło- Życie i jego gałąź Domowy Kościół. Poprzez formację w tej wspólnocie małżonkowie w diecezji łomżyńskiej już od 40 lat, a w rejonie Ostrów Mazowiecka- 25 lat, uczą się być darem dla współmałżonka i iść wspólnie drogą ku świętości. To bardzo dobra droga. Zachęcam, kto jeszcze nie zna tej wspólnoty, warto spróbować, aby się w niej rozsmakować ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *