RN
TwitterFacebook

GD: Ks. Janusz Marian Kotowski – Akcja KSM – „Flaga dla rodaka”

Ponownie biało-czerwone flagi pojadą do Polonii na Litwę. Po raz drugi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej organizuje akcję „Flaga dla rodaka”. Pomysł zrodził się w parafii w Lelisie w roku ubiegłym, gdy obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Parafia z Lelisa już od wielu lat współpracuje, podobnie jak i lokalny samorząd, z parafią i starostwem Butrymańce na Litwie, blisko granicy z Białorusią.

– Przedstawiciele tamtego środowiska, młodzieży, uczestniczyli na nasze zaproszenie w Światowych Dniach Młodzież, powstały kontakty i z tych kontaktów właśnie młodzież sama od siebie wyszła z taką potrzebą serca, z takim znakiem, który został pozytywnie przyjęty – mówi ksiądz Janusz Marian Kotowski, proboszcz parafii w Lelisie i jednocześnie koordynator akcji.

Akcja polega na tym, że młodzież z KSM-u prowadzi zbiórkę funduszy, za które zostaną zakupione flagi narodowe, a następnie będą one przekazane Polonii na Litwie. Rejon wsi Butrymańce to teren w zdecydowanej większości zamieszkały przez naszych rodaków.

W roku ubiegłym flagi trafiły do starostw: Butrymańce, Podborze i Rudziszki. W tym roku organizatorzy szykują symboliczne, narodowe przesyłki do odbiorców w starostwie w Butrymańcach, Kiwiszkach, Nowej Wace i ponownie także w Rudziszkach.

Akcja rozpoczęta w roku poprzednim zaczyna zataczać coraz większe kręgi. Jak mówi ks. Janusz Kotowski, do organizatorów dochodzą już sygnały, że oprócz Polaków mieszkających na Litwie, także Polonia na Białorusi jest zainteresowana tymi działaniami.

Z proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lelisie księdzem Januszem Marianem Kotowskim rozmawia Paweł Zyskowski:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *