TwitterFacebook

GD: ks. kan. dr Zdzisław Grzegorczyk, proboszcz parafii św. Antoniego w Ostrołęce

Ks. kan. dr Zdzisław Grzegorczyk, proboszcz parafii św. Antoniego w Ostrołęce i kustosz sanktuarium w rozmowie z ks. Marcinem Sobiechem opowiedział nam o przygotowaniach do 100 rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, peregrynacji Figury Matki Bożej po parafiach ostrołęckich od 6 do 11 maja oraz o budowie kapliczki maryjnej przed klasztorem ostrołęckim, która jest kopią z Fatimy.

Zapraszamy do wysłuchania:

Ks. Marcin Sobiech: Księże proboszczu, przed nami setna rocznica objawień Matki Bożej Fatimskiej. Nasze miasto – Ostrołęka – również do tego wydarzenia pragnie się przygotować i te przygotowanie jest takie wyjątkowe, i na taką szeroką skalę. Prosimy opowiedzieć jak ono będzie wyglądało.

Ks. Zdzisław Grzegorczyk: Moi kochani, księża proboszczowie w naszym mieście Ostrołęka zapragnęli, aby Figura Matki Bożej Fatimskiej z naszego sanktuarium, peregrynowała też do ich kościołów i tak będzie, że figura przybywa do kościoła, jest całą noc czuwanie, pasterka nocna. Cały dzień parafia już sama organizuje taką modlitwę przy tej Figurze Fatimskiej. To jest takie bardzo miłe ze strony księży proboszczów, że tak zapragnęli i że pragną w ten sposób z parafianami przygotować się duchowo, do tej wielkiej uroczystości. Jestem wdzięczny i księżom proboszczom w całym naszym mieście Ostrołęka za podjęcie takiej inicjatywy. No i to będzie dla nas wszystkich, dla mieszkańców takie duchowe przygotowanie do tej wielkiej rocznicy objawień.

Peregrynacja rozpoczyna się już nie długo.

Tak. Peregrynacja rozpoczyna się już w sobotę – szóstego maja. Z naszego klasztoru – sanktuarium, parafianie w procesji zaniosą Figurę Fatimską do kościoła farnego Matki Bożej Nawiedzenia. Po Mszy świętej wieczornej po osiemnastej, rozpocznie się ta procesja, i właśnie tam zaniesiemy, by mogli parafianie parafii farnej, modlić się i w nocy, czy też jak program będzie, i całą niedzielę. A później w niedzielę wieczorem z kolei będzie procesja do kościoła św. Wojciecha w Wojciechowicach.

I tak kolejne parafie.

Tak.

I zakończenie jest w klasztorze, też w taki wyjątkowy sposób, ponieważ będzie to trzydniowe przygotowanie już bezpośrednio do samej rocznicy.

Oczywiście. Figura Fatimska wróci w tej procesji peregrynacji do sanktuarium z powrotem, i tutaj w naszym sanktuarium będzie tak zwane Triduum, czyli trzy dni przygotowawcze, do tej wielkiej uroczystości, która nas czeka właśnie trzynastego maja.

To jest tylko duchowe przygotowania, które jest bardzo ważne, ale prócz tego duchowego jest przygotowanie też do tych uroczystości materialne. Od jakiegoś czasu mieszkańcy Ostrołęki, którzy przychodzą do klasztoru na nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, szczególnie idący od strony dworca widzą zasłonięty plac i zastanawiają się – bo to jest tak szczelnie zasłonięte, że nawet najmniejszej szpary nie ma żeby podejrzeć – co dzieje się za tymi blachami?

No tak zgodnie z tymi przepisami, teren budowy musi być ogrodzony dla bezpieczeństwa i tak też uczyniliśmy. Natomiast, no ten teren, ten plac jest przygotowany do uroczystości. Zawsze, kiedy proboszcz rozpoczyna swoje prace, posługę duszpasterską w parafii, to tak patrząc na całą parafię, planuje co, kiedy, w którym roku będzie wykonywał, jakie prace. Tak samo i w mojej sytuacji, te plany były na każdy rok konsultowane z konserwatorem zabytków i też z księdzem biskupem na bieżąco. Po tych pracach remontowo – konserwatorskich elewacji i kościoła i budynków poklasztornych, po tych pracach uszykowania – zrobienia parkingów dla parafian, żeby mogli – mieli gdzie zaparkować samochód przyjeżdżając do kościoła , przyszedł czas na zagospodarowanie tego placu tu przy klasztorze, od strony dworca. Ten plac był taki – po prostu rosły drzewa i trawa, i taki trochę dziki gaj. Natomiast zaplanowaliśmy, żeby ten plac uczynić takim przedsionkiem wejścia do kościoła, takim przygotowaniem duchowym. Ten plac też według tych planów jest zagospodarowany w stylu baroku, jak kościół, dlatego te rozpoczęcie prac zaczęło się od figury świętego Jana Pawła II, z okazji kanonizacji postawiliśmy specjalną, wykonaną figurę tylko dla nas, Postawiliśmy tę figurę w dwa tysiące czternastym roku i trzeciego maja dokładnie było poświęcenie figury. Następnie też był postawiony krzyż księdza Popiełuszki, żeby te zagospodarowanie częściowo już było, i nadszedł czas na zagospodarowanie dalsze tego placu. I właśnie z okazji setnej rocznicy tych objawień Matki Bożej w Fatimie zapragnęliśmy, by postawić kapliczkę fatimską z dróżkami różańcowymi, żeby ten plac zagospodarować. Ale nie tylko.

W dalszej części ks. Grzegorczyk opowiada o tym, co jeszcze pojawi się na placu i w jaki sposób zostanie on zagospodarowany; nawiązuje do figury, która stanie w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej; wyjaśnia pochodzenie tej figury; oraz podaje dokładny terminarz poświęcenia kapliczki.

1 komentarz

  1. Mirek nerkowski Odpowiedz

    Czy jest żywność wydawana teraz w marcu dla potrzebujacych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *