RN
TwitterFacebook

GD: Ks. Kazimierz Ostrowski i ks. Szymon Biedrzycki – duszpasterstwo głuchoniemych

Kościół, wypełniając misję Chrystusa zawsze otacza szczególną troską różne grupy. W naszej diecezji są też trzy ośrodki utworzone z myślą o osobach głuchoniemych. Ośrodki znajduj się w Łomży, Ostrołęce i Ostrowi Mazowieckiej. Duszpasterzem diecezjalnym osób głuchoniemych jest ksiądz Kazimierz Ostrowski, który jednocześnie sprawuje pieczę nad ośrodkiem w Łomży, natomiast ośrodkami w Ostrołęce i Ostrowi Mazowieckiej opiekuje się ksiądz Szymon Biedrzycki, wikariusz w parafii św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce.

– Bardzo mi zależało na tym, żeby takie ośrodki powstały, żeby osoby głuchonieme mogły bez problemu dotrzeć do nich. Bo wiemy Diecezja Łomżyńska jest duża, trudno byłoby komuś z Wyszkowa przybyć do Łomży – mówi ksiądz Kazimierz Ostrowski, diecezjalny duszpasterz osób głuchoniemych.

W każdym z tych ośrodków raz w miesiącu sprawowana jest Msza św. dla głuchoniemych. W Ostrowi Mazowieckiej w drugą niedzielę miesiąca, w Ostrołęce w ostatnią, natomiast w Łomży zazwyczaj w trzecią niedzielę miesiąca.

Aby z pełną starannością sprawować posługę duszpasterską w gronie osób głuchoniemych, zarówno ksiądz Kazimierz, jak i ksiądz Szymon posiadają umiejętność posługiwania się językiem migowym. Ksiądz Kazimierz potrafi to robić od dziecka. Jego mama jest osobą głuchoniemą, stąd mówi, że jako dziecko najpierw nauczył się pokazywać słowo „mama” a dopiero potem je wymawiać.

Inaczej jest w przypadku księdza Szymona, który języka migowego nauczył się już jako osoba dorosła. Nie było to trudne.

– Te kursy są tak prowadzone, żeby każdy kto chce, kto włoży troszeczkę wysiłku w naukę, to na pewno się nauczy – mówi ksiądz Szymon.

Ale duszpasterstwo osób głuchoniemych niebawem będzie mogło liczyć na kolejnych kapłanów, posiadających umiejętność porozumiewania się językiem migowym. W Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży jest grupa kleryków, którzy uczą się tej ważnej gestykulacji.

Więcej o duszpasterstwie w gronie osób głuchoniemych w rozmowie Pawła Dąbkowskiego z księżmi Kazimierzem Ostrowskim i Szymonem Biedrzyckim:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *