RN
TwitterFacebook

GD: Ksiądz Janusz Kubrak – Ksiądz Jerzy zawsze stał na wysokości zadania

Bliski, serdeczny, otwarty, skory do pomocy i oddany wierze – tak w kilku słowach możemy spróbować opisać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę. W tym roku minęła 35 rocznica śmierci księdza Jerzego. Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa PRL-u 19 października 1984 roku. Do końca listopada w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie możemy oglądać wystawę poświęconą Księdzu Jerzemu.

Na otwarciu wystawy obecny był między innymi ksiądz Janusz Kubrak, przyjaciel błogosławionego księdza Jerzego. Księża poznali się 25 października 1966 roku w jednostce wojskowej dla kleryków. To była specjalna jednostka o zaostrzonym rygorze. Ulokowano ją w Bartoszycach. Tam księża, jaszcze jako klerycy, dobywali obowiązkową w tamtych czasach zasadniczą służbę wojskową.

– Nas było około trzystu. Tę jednostkę tworzyły trzy kompanie. Byliśmy z księdzem Jerzym w drugiej kompanii, w trzecim plutonie – wspomina ksiądz Janusz Kubrak.

A że była to jednostka o zaostrzonym rygorze, niech świadczy fakt, że jak mówi ksiądz Janusz – każdy miał swojego „opiekuna”, który uprzejmie informował kogo trzeba o pozaregulaminowych spotkaniach żołnierzy kleryków.

– Mieliśmy swoich tych, którzy nas pilnowali, strzegli żebyśmy nie wysadzili w powietrze nie daj Boże całego Układu Warszawskiego – opowiada z przekąsem ksiądz Janusz.

Kolejnym przykładem zaostrzonego rygoru była wizyta wówczas jeszcze kardynała Karola Wojtyły. Późniejszy Papież, przyjechał do jednostki by odwiedzić odbywających służbę kleryków. Nie odwiedził, kardynała poinformowano, że alumnów nie ma, że spełniają określone zadania bojowe. Te obowiązki to były zajęcia taktyczne polegające na czołganiu przez pełzanie – uzupełnia ksiądz Janusz.

O błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce, z jego przyjacielem księdzem Januszem Kubrakiem rozmawiała Beata Borkowska:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 4 =