RN
TwitterFacebook

GD: Misjonarz ks. Zdzisław Prusaczyk, pallotyn – Ewangelizacja na wiele sposobów

Myśl sprawowania posługi kapłańskiej na misji towarzyszyła mu już w seminarium. Tam też, na trzy lata przed przyjęciem święceń, podjął decyzję, że będzie to Rwanda. To pochodzący z parafii Zbójna, z naszej diecezji ksiądz Zdzisław Prusaczyk, który w Rwandzie jest już 21 lat.

Rwanda to niewielkie państwo, leżące w Afryce środkowej. Jego powierzchnia to zaledwie 26 tysięcy kilometrów kwadratowych, na których żyje około 13 milionów ludzi. Głównie młodych ludzi. Średnia wieku to zaledwie 18-19 lat. Rwanda to dziś bezpieczne państwo, niemniej stosunkowo biedne. Rolą misjonarzy jest ewangelizacja, ale by ta trafiała na podatny grunt, trzeba działać na wielu płaszczyznach.

– Obecność kościoła, czy nawet organizacja życia religijnego jest zupełnie inna. Kościół jest tą przestrzenią ewangelizacyjną w różnych formach głoszenia ewangelii, ale też głoszenia ewangelii w kontekście promowania edukacji czy promowania jakichś przestrzeni socjalnych jak dom kultury czy inne przestrzenie, w których ludzie również mogą się odnaleźć, mogą odkrywać swoje wartości czy też szukać sposobu pojednania się – mówi ksiądz Zdzisław Prusaczyk.

To że ksiądz Zbigniew znalazł się teraz w Polsce, wynika między innymi z organizacji w Kibeho domu rekolekcyjnego. Kibeho to miasto, w którym kilkakrotnie w ciągu ośmiu lat dochodziło do objawień Matki Bożej (od 28 listopada 1981 roku, do 28 listopada 1989 roku).

– Dom rekolekcyjny, dom też pojednania, ponieważ takim naszym tematem w duszpasterstwie w Rwandzie czy w szczególny sposób w Sanktuarium,gdzie przyjeżdżają różni pielgrzymi z Rwandy ale też z różnych krajów, ten problem pojednania czy przebaczenia jest takim tematem bardzo istotnym – dodaje ksiądz Zdzisław.

Więcej o duszpasterstwie i ewangelizacji w Rwandzie, w rozmowie Beaty Borkowskiej z księdzem Zdzisławem Prusaczykiem:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *