RN
TwitterFacebook

Jest głos KEP w sprawie profanującego spektaklu “Klątwa”

„Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością” – czytamy w komunikacie rzecznika Episkopatu Polski ks. Pawła Rytel-Andrianika, wydanym w związku ze spektaklem „Klątwa”.

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat ws. spektaklu „Klątwa”

Spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, który wystawiono w Teatrze Powszechnym w Warszawie ma znamiona bluźnierstwa.

Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest to szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego.

Odpowiedzią na spektakl „Klątwa”, który wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będzie modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m.in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: „Zło dobrem zwyciężaj!”.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

KEP

3 komentarzy

 1. katolik Odpowiedz

  powiem krótko w sprawie tego spektaklu “nie dla idiotów ” nie rozumiejących przekazu tej sztuki za to mających zryty łeb indoktrynizacją pseudokatolicka. Więcej szkody kościołowi czyni tak afera homoseksulana w parfii ełckiej niż taki spektakl.

 2. katolik Odpowiedz

  dziwie się ,że gdy ksiądz Międlar propagował swe faszyzujące nacjonalistyczne treści nawołujące do przemocy to episkopat równie szybko i stanowczo nie reagował. 26 lutego kościół w Hajnówce będzie w swych murach gościł na mszy narodowców czczących pamięć Burego mordercy niewinnych ludzi. Tu tez brak jakiejkolwiek reakcji episkopatu. W przypadku tej sztuki która wcale nie ma takiego przekazu jak się jej zarzuca mamy do czynieni z falą totalnej histerii.

 3. katolik Odpowiedz

  Teatr Powszechny opublikował oficjalne oświadczenie w sprawie spektaklu “Klątwa”. Zdaniem przedstawicieli teatru, wolność twórczości jest zagwarantowana w Konstytucji.

  Przypomnijmy, że sztuka wystawiana od 18 lutego w warszawskim Teatrze Powszechnym wywołuje spore kontrowersje w mediach społecznościowych. Pojawiają się w niej sceny seksu oralnego z figurą Jana Pawła II, a także nawiązania do katastrofy smoleńskiej i aborcji.

  Jak twierdzą przedstawiciele Teatru Powszechnego sceny zaprezentowane w “Klątwie” są jedynie odzwierciedleniem wizji artystycznej. – Należy pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście – twierdzi Mateusz Węgrzyn, rzecznik Teatru Powszechnego.

  Wolność gwarantuje Konstytucja

  Teatr zwraca również uwagę na wolność, jaką gwarantuje Konstytucja. – Przypominamy, że wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie prosimy o niedokonywanie manipulacji treścią przedstawienia, w szczególności oświadczamy, iż nieprawdą jest, że podczas spektaklu odbywa się zbiórka pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Jest to niczym nieuzasadnione przeinaczenie będące efektem tego, że o spektaklu wypowiadają się osoby, które go nie widziały – tłumaczy rzecznik w przesłanym oświadczeniu.

  Teatr podkreśla również, że widzowie są uprzedzani o charakterze spektaklu na stronie internetowej teatru, w repertuarach oraz przy kasie biletowej i podczas rezerwacji. – Spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych. Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne – tłumaczy Węgrzyn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six − six =