RN
TwitterFacebook

Łączą miłość do Boga z miłością do muzyki [FOTO]

Doczekali się już 22 edycji, brali udział w ważnych, diecezjalnych wydarzeniach. Na przestrzeni dziewięciu lat zmieniali się zarówno prowadzący, jak i uczestnicy i, choć mogłoby się wydawać, iż taka formuła może nie zainteresować młodych ludzi, to rzeczywistość pokazuje, że młodzi ludzie kochają Boga i chcą Go wychwalać piękną muzyką i śpiewem. A mowa o Warsztatach Liturgiczno-Muzycznych, które od prawie dekady odbywają się w Diecezji Łomżyńskiej.

Wszystko zaczęło się dziewięć lat temu, kiedy to ks. Rafał Wiliński, wtedy jeszcze kleryk łomżyńskiego seminarium, uczestniczył w Warsztatach Liturgiczno-Muzycznych w Gietrzwałdzie. I to właśnie tam, w młodym alumnie zrodziło się pragnienie stworzenia takich warsztatów w rodzimej diecezji. Na pierwsze edycje warsztatów przyciągnęły nazwiska: Piotr Pałka, Hubert Kowalski czy Paweł Bębenek. Do tego grona z czasem dołączyła Ula Rogala z Warszawy i Ola Ptaszyńska z Grajewa. Ta ostatnia – to świadectwo, że warsztaty mogą mieć znaczący wpływ na całe życie.

Ola na warsztatach pojawiła się kilka lat temu, jako gimnazjalistka, grająca na altówce i tak zachwyciła się prowadzeniem chóru i pracą z orkiestrą, że po skończonym liceum, zamiast studiów z altówki, wybrała dyrygenturę i, jak sama przyznaje, jest z tego powodu bardzo szczęśliwa: „Udało mi się połączyć dwie moje pasje i miłości: Boga i muzykę”.

Tę pasję widać szczególnie, kiedy Ola zaczyna pracować za pulpitem, kiedy dyryguje, uczy, poprawia. Ta młoda osoba z uśmiechem na twarzy wprowadza w szczególny klimat śpiewania i modlitwy. Bo, jak zaznaczają wszyscy prowadzący, na warsztatach nie chodzi tylko o to, by super zaśpiewać, ale przede wszystkim, by swoim śpiewem i grą uwielbić Boga.

Od początku też ks. Rafał Wiliński postanowił, iż prowadzącymi warsztaty będą muzycy, którzy piszą muzykę i właśnie z tego klucza do ekipy dołączyła Ula Rogala, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, o specjalności kompozycja, która od wielu lat śpiewa i dyryguje w scholach parafii oo. Dominikanów na Służewie w Warszawie oraz prowadzi warsztaty muzyki liturgicznej. Komponuje utwory solowe, kameralne, chóralne i orkiestrowe, a także muzykę filmową i liturgiczną. Jak przyznaje inspiracją dla niej jest Pismo Święte a utwory, które tworzy, najczęściej od strony tekstowej zaczerpnięte są z Biblii. „Tutaj nigdy nie trzeba martwić się o poprawność teologiczną” – przyznaje kompozytorka, a poza tym Słowo Boże ma ogromną moc. Ale pisanie muzyki liturgicznej nie jest wcale takie łatwe, gdyż najważniejszą sprawą jest to, by z jednej strony linia melodyczna była łatwa do zaśpiewania i by muzyka pociągała o śpiewu nie tylko chórzystów, ale też wiernych, zebranych w świątyni, a z drugiej strony, aby była to muzyka modlitewna, by koncentrowała na Bogu, a nie na niej samej.

Łomżyńskie warsztaty nie są jedynymi, które prowadzi warszawska kompozytorka, ale, jak przyznaje, te są chyba jedyne w Polsce, które doczekały się już dwudziestu dwóch edycji i mają swój szczególny klimat. Tworzą go między innymi wieczorne adoracje, kiedy uczestnicy warsztatów gromadzą się na adoracji Najświętszego Sakramentu i, pomimo wielogodzinnych prób w ciągu dnia, starają się wyśpiewać Bogu chwałę najpiękniej, jak potrafią. Bo, jak zaznacza pomysłodawca warsztatów ks. Rafał Wiliński, w tym doświadczeniu chodzi nie tylko o to, by nabrać umiejętności i poszerzyć repertuar, ale o to, by spotkać Boga i ucieszyć się Jego obecnością.

I to się chyba udaje bo warsztaty co roku ściągają do Łomży ponad setkę uczestników, którzy poświęcają ferie czy wakacje by podjąć trud pracy nad nowym repertuarem.

Tegoroczne efekty pracy młodych muzyków mogli usłyszeć wierni parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie gdyż na zakończenie warsztatów, młodzi przygotowali w tej parafii oprawę mszy świętej i krótki koncert.

JE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *