RN
TwitterFacebook

Łomża: Akatyst – Śpiew ku czci Bogarodzicy

W wigilię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Ruch Światło – Życie i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zaprasza na Akatyst ku czci Matki Bożej i Liturgię Godzin do kościoła przyseminaryjnego pw. Wniebowzięcia NMP. Wspólna modlitwa rozpocznie się 7 grudnia o 19.30.

Słowo Akatyst oznacza nabożeństwo składające się z pieśni pochwalnych, modlitw ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i  Świętych, odmawianych na stojąco, z  uwagi na greckie znaczenie tego słowa (czyli gr. Akathistos – „hymn śpiewany na stojąco”).

Największe zasługi w powrocie Akatystu do liturgii ma błogosławiony Jan Paweł II, wskazując to nabożeństwo, wspólne dla obu Kościołów, jako drogę prowadzącą do pełni jedności. Obecnie można go usłyszeć w różnych świątyniach na całym świecie.

Treść hymnu koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego i jego Kościoła. Zwrotki zaczynają się od kolejnych liter alfabetu greckiego. Na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, co ma skierować rozmyślanie ku wnętrzu tajemnicy.

akatyst_poprSU

2 kommentarze

  1. Diko12 Odpowiedz

    !8.00 czy 19.30 ? O której godz. ? Dlaczego podane są dwie godziny czy będą 2 akatysty?

  2. eee Odpowiedz

    19.30 jakiś błąd tylko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine − five =