TwitterFacebook

Łomżyniacy na urodzinach u Stasia

Wszyscy lubimy świętować swoje urodziny. To dla każdego bardzo ważny dzień. Dzień odwiedzin, prezentów, spędzania czasu z najbliższymi. 28 października przypada rocznica urodzin św. Stanisława Kostki. To właśnie w tym dniu grupa młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży odbyła „Rekolekcje w drodze” do Przasnysza i Rostkowa. Przyjechali na urodziny do Stasia.

W tym ważnym dniu postanowili ruszyć śladami św. Stanisława Kostki, odwiedzić miejsca ważne w jego życiu. Miejsca, gdzie „wszystko się zaczęło”. Nie mogło zabraknąć zatem fary przasnyskiej. To właśnie w Przasnyszu w kościele pw. Wniebowzięcia NMP mały Stanisław Kostka został ochrzczony. Drugim punktem pielgrzymki w Przasnyszu był kościół pw. św. Jakuba i św. Anny znajdujący się przy klasztorze pasjonistów. Kościół również związany z rodziną św. Stanisława Kostki – został ufundowany przez jego brata.

Pokłonili się Matce Boskiej z Dzieciątkiem zwanej Niepokalaną Przewodniczką z Przasnysza. Zeszli również do podziemi kościoła, aby pomodlić się przy kryptach zmarłych braci pasjonistów oraz dobroczyńców kościoła. Z wielką uwagą wysłuchali również historii znajdującego się obok kościoła św. Klary i św. Józefa oraz klasztoru sióstr kapucynek. Z zainteresowaniem słuchali o życiu sióstr w klasztorze i o radości, którą czerpią z posługi innym.

Na pielgrzymkowym szlaku przyszedł czas na miejsce urodzin św. Stanisława Kostki – Rostkowo. W małym kościele pielgrzymi zwieńczyli rekolekcje Eucharystią. W darze złożyli swoje podziękowania i prośby do Boga, upraszając za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki łaski i opiekę.
W tym dniu skupienia posługę kapłańską sprawowali ks. Paweł Brzostek z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży oraz ks. Marek Pszczółkowski z parafii św. Jana Nepomucena w Duczyminie. W opiece nad młodzieżą pomagali animatorzy: s. Maria Grzyb, Emilia Pikulińska, Łukasz Gniazdowki i Urszula Wądołkowska.

Dla młodzieży uczestniczącej w tych rekolekcjach była to możliwość poznania ich patrona – św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Rok 2018 został ogłoszony Rokiem św. Stanisława Kostki. Pielgrzymka pozwoliła przybliżyć jego postać, postać młodego człowieka, który „żył z pasją. To siła zakochania. To nie był młodzieniaszek, który nie wie, po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a niedający nic z siebie. Swą porywającą miłość młodzieńczą skierował do Boga. Nie miał czasu na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. On wiedział, że ten świat nie zaspokoi jego tęsknot, że prędzej czy później poczułby się oszukany lub zawiedziony. Uwierzył w miłość Boga do niego i całym sobą Bogu odpowiedział…” (ks. Janusz Cegłowski, „Święty Stanisław Kostka”).

Urszula Wądołkowska
Foto: ks. Paweł Brzostek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *