TwitterFacebook

To nie chleb staje się Chrystusem, ale to Chrystus staje się chlebem – procesja Bożego Ciała w Łomży [FOTO]

Czwartkowa Uroczystość Bożego Ciała zgromadziła w katedrze łomżyńskiej rzesze wiernych. Już tradycyjnie Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.

W swoim słowie, skierowanym do wiernych, biskup Janusz szczególnie przywitał tych, którzy nie mogą być w kościele, ale uczestniczą w dzisiejszej uroczystości za pośrednictwem Radia Nadzieja i telewizji Internetowej. Aby ten Chrystus, który będzie szedł ulicami naszego miasta, aby też do ich domów w sposób duchowy zawitał, umocnił w cierpieniu i bólu i aby w ich domach pozostał – mówił pasterz diecezji.

Swoją homilię biskup rozpoczął od przypomnienia czym jest procesja Bożego Ciała:
W dniu dzisiejszym nasze miasto będzie oddawało hołd Jezusowi w postaci eucharystycznej. To dzisiejsze święto jest jakby przedłużeniem Wielkiego Czwartku, bo Wielki Czwartek też jest skoncentrowany na Eucharystii, szczególnie Msza Wieczerzy Pańskiej – przypomniał biskup Janusz.

W swoim słowie przypominał także, iż Eucharystia to Chrystus – całe Jego życie, które zawiera się w tym niewielkim opłatku. (…) W opisie Eucharystii Chrystus wziął tylko niewielką część tego chleba i to nie chleb staje się Chrystusem, ale to Chrystus staje się chlebem. Takie było całe Jego życie. Rozdawanie siebie cząstka po cząstce – mówił biskup Stepnowski.
Przekonywał też zebranych, iż, przyjmując Chrystusa, powinniśmy medytować Jego życie. Życie, które przepełnione jest miłością i miłosierdziem do drugiego człowieka.
Eucharystia uczy nas życia Chrystusa, ale też oddawania naszego życia i Chrystusowi, ale też drugiemu człowiekowi ,który znajduje się w potrzebie, który potrzebuje naszej bratniej dłoni. Tego nas uczy Chrystus, który stawał się codziennie chlebem dla innych. Kiedy dotykał chorych, kiedy podnosił z ziemi ludzi, którzy upadli w grzechy, kiedy przebaczał te grzechy, kiedy wskrzeszał umarłych. To jest Chrystus, który staje się tym codziennym chlebem – mówił ordynariusz łomżyński.

Zaznaczył też, że w to dzisiejsze święto większość naszych ziomków odda hołd Chrystusowi, ukrytemu w Eucharystii. I my za moment też dodamy ten hołd, przechodząc przez ulice naszego miasta. Będziemy prosić, aby On błogosławił temu miastu, naszym rodzinom, włodarzom tego miasta, aby starali się wypełnić zaufanie, położone w ich ręce, aby to miasto rozwijało się i promieniowało nie tylko świętością ale też i zamożnością. Będziemy się modlić, aby to miasto miało też szansę na rozwój, aby młodzi ludzie mieli miejsca pracy, będziemy prosić Pana Jezusa Chrystusa, ukrytego w Eucharystii, aby błogosławił naszemu miastu, a szczególnie tym, którzy są chorzy i cierpiący, aby był przy nich. Będziemy też prosić Pana, aby był tym mężem jedności, w naszych, nieraz podzielonych, rodzinach. Aby On zaprowadził w tych rodzinach pokój. Jezu Chryste Eucharystyczny błogosław nam wszystkim, błogosław temu miastu. Amen – zakończył swoje słowo pasterz diecezji.

Po Eucharystii wyruszyła uroczysta procesja do czterech ołtarzy. Tradycyjnie niesiono feretrony, chorągwie kościelne, poduszki, sztandary cechowe, a dziewczęta sypały kwiaty. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, symbolizujących czterech ewangelistów. Na każdym przystanku odśpiewano fragmenty z jednej z Ewangelii, po kolei z Ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.
Przy ostatnim ołtarzu Biskup Janusz udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Joanna Ekstowicz

1 komentarz

  1. mmmm Odpowiedz

    „W centrum celebracji Eucharystii jest chleb i wino, które przez słowa Chrystusa i wezwanie Ducha Świętego stają się Ciałem i Krwią Chrystusa” (Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 1333).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *