TwitterFacebook

Pocztówka z Serbii – Muzyczne wieczory u Lutosławskich

W niedzielę 15 lipca 2018 roku o godzinie 18:30 w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu Muzyczne wieczory u Lutosławskich, którego organizatorem jest Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Tym razem wystąpi znakomity duet z Serbii: Marko Miletic (wiolonczela) i Mihajlo Zurkovic (fortepian). Wstęp wolny.

Marko Miletic ukończył studia licencjackie i magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie i „Artist Diploma of Performance” w Schwob School of Music na Columbus University (USA). Podczas studiów zdobył nagrody na konkursach i festiwalach jako solista i członek zespołów kameralnych.

Karierę koncertową rozwijał jako solista, kameralista i wiolonczelista wielu orkiestr w występach w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Francja, Węgry, Słowenia, USA, Chorwacja, Czarnogóra, Chiny, Belgia, Norwegia). Jako solista występował z różnymi orkiestrami, w tym z „St George Strings”, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie, Orkiestrą Kameralną Subotica. Gra w wielu zespołach kameralnych, a od 2013 roku jest członkiem trio fortepianowego „Valmaro” z pianistą Valentinem Nenashevą i skrzypek Robert Lakatos. W 2007 roku odnowił orkiestrę kameralną „Camerata Academica” Novi Sad, z którą gra jako wiolonczelista solo, działa jako dyrektor artystyczny i współpracuje z licznymi uznanymi artystami.

Mihajlo Zurkovic urodził się w Sombor w Serbii, gdzie zaczął grać na fortepianie. W wieku 14 lat otrzymał pełne stypendium, został uczniem „Zero Year” (dla wybitnych młodych talentów) w Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie. Ukończył studia, a następnie uzyskał tytuł magistra na Akademii Sztuk w tej samej klasie. Obecnie Zurkovic jest na studiach doktoranckich na Wydziale Sztuki Muzycznej w Belgradzie.

Jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, a wśród nich najważniejsze: Nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Petar Konjovic” (Belgrad, 1995), I nagroda na Europejskim Konkursie Pianistycznym (Moncalieri – Włochy, 1995), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Fryderyk Chopin” (Nowy Sad, 1997), finalista konkursu Dinu Lipatti (Bukareszt – Rumunia, 2002), I nagroda na Międzynarodowym Forum (Kijów – Ukraina, 2009).

Występował jako solista w wielu krajach Europy (Włochy, Francja, Rumunia, Węgry, Rosja, Niemcy, Hiszpania, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia), Japonii i USA. Miał recitale w prestiżowych salach Nowego Jorku: w Bechstein Concert Hall i Symphony Space oraz w Rosji, grając w bardzo ważnych salach w Petersburgu, takich jak: Mała Sala Konserwatorium im. Fryderyka-Korsakowa, Wielka Sala Mussorgskiego (w ramach festiwalu poświęconego Fryderykowi Chopinowi) oraz w jednej z najbardziej prestiżowych sal w Sankt Petersburgu – Zamek Szeremietiew.

Podczas koncertu usłyszymy dzieła Roberta Schumanna, Claude Debussy’ego, Maxa Brucha, Miloje Milojevica i Davida Poppera.

Koncert odbędzie się w niedzielę 15 lipca 2018 roku o godzinie 18:30 w Muzeum Przyrody w Drozdowie, ul. Główna 38. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *