TwitterFacebook

2000 gołębi nad świątynią [VIDEO]

Z zamiarem zorganizowania pokazu lotu gołębi pocztowych nosiłem się prawie rok. To niezwykłe ptaki. W Kościele wiele razy spotykamy się z ich symbolicznym znaczeniem, dla przykładu: Zesłanie Ducha Świętego, Chrzest Jezusa nad Jordanem, czy chrześcijańskie malowidła przedstawiające scenę Zwiastowania jako rozmowę Maryi z gołębiem, który unosi się nad jej głową z dziobem przechylonym w kierunku ucha. W Starym Testamencie ptaki te są symbolem wolności i odpoczynkupowiedział we wstępie do Mszy św. odprawionej w niedzielny poranek 30 lipca w intencji hodowców i miłośników gołębi – ks. kan. Eugeniusz Sochacki.

Dwa tysiące gołębi pocztowych wypuścili ze specjalnego samochodu podlascy hodowcy na parkingu przykościelnym w Czyżewie. Zanim to nastąpiło, miejscowy proboszcz pobłogosławił właścicieli oraz ich zwierzęta. Pochodzące z tegorocznego wylęgu ptaki, pokonywały już odległości od stu do czterystu kilometrów.

Pokaz został zorganizowany przy współpracy parafii oraz Klubu Hodowców Gołębi Pocztowych „Podlasie”. Rokrocznie 15 sierpnia w Radzyminie członkowie tego klubu uczestniczą w obchodach  rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, gdzie jednocześnie wypuszczanych jest od siedmiu do ośmiu tysięcy gołębi pocztowych.

Tekst i fot. Radosław Sienicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *