RN
TwitterFacebook

Czyżew: Franciszek Andrzejczyk ratował Żydów. Po latach ma swoją tablicę pamiątkową

W miejscowości Czyżew – Sutki na Podlasiu upamiętniono Franciszka Andrzejczyka, który w czasie II wojny światowej ukrywał kilkunastu Żydów. Po odkryciu kryjówki przez niemieckich okupantów został przez nich zamordowany. W pobliżu miejsca tej zbrodni odsłonięto kamień z pamiątkową tablicą.

Wnuczka Franciszka Andrzejczyka Janina Janczarska powiedziała IAR, że jest bardzo wzruszona, że po latach bohaterski czyn jej dziadka, będzie znany większej grupie ludzi. W akcję pomocy Żydom była zaangażowana cała rodzina Andrzejczyków. 18 osób, w tym wiele dzieci, było ukrytych w piwnicy i specjalnie wybudowanej kryjówce pod podłogą domu. Pomoc trwała od listopada 1942 roku do 20 marca 1943, kiedy Niemcy znaleźli kryjówki, zamordowali Franciszka Andrzejczyka i trzech Żydów, a pozostałych uciekinierów z getta wywieźli.

Wiceminister Kultury Magdalena Gawin podkreśliła, że dopiero w po latach historie osób ratujących Żydów, jak Franciszka Andrzejczyka, mogą być odpowiednio upamiętnione. Dodała, że nawet historycy nie mieli pełnej wiedzy o tak dużych przykładach pomocy Żydom. Zaznaczyła, że dziś oddano hołd nie tylko pamięci zamordowanego Franciszka Andrzejczyka, ale też innym członkom jego rodziny, którzy pomagali potrzebującym podczas II wojny światowej.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że Polakom zamordowanym za pomoc Żydom należy się dziś pamięć i modlitwa. Duchowny dodał, że często trudne decyzje o ratowaniu życia Żydom, ryzykując własne, podejmowano z motywacji religijnej. „Wiara dawała ludziom siłę, że ludzie ryzykowali własne życie i swojej rodziny dla ratowania drugiego człowieka” – powiedział IAR rzecznik.

W listopadzie w Broku nad Bugiem spotkają się rodziny Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej za pomoc Żydom. Ministerstwo Kultury chce wysłuchać, jakie są największe potrzeby tych ludzi, ale też prowadzić w przyszłości warsztaty wsparcia psychologicznego dla tych rodzin.

Miejsce pamięci Franciszka Andrzejczyka powstało w ramach projektu „Zawołani po imieniu” zorganizowanego przez Instytut Pileckiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/dw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *