TwitterFacebook

Czyżew pamięta o Żołnierzach Niezłomnych [VIDEO/FOTO]

Modlitwą pod przewodnictwem ks. kan. Eugeniusza Sochackiego przy Pomniku Niepodległości w Czyżewie rozpoczęły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zgromadzeni modlili się w intencji pomordowanych polskich żołnierzy – bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy z odwagą i determinacją stanęli w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego,

Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w symboliczny sposób przywróciły pamięć o ludziach, którzy byli urzeczywistnieniem demokratycznych dążeń społeczeństwa polskiego. W sali kinowej Gminnego Ośrodka kultury w Czyżewie burmistrz Anna Bogucka mówiąc o odwadze wspominanych żołnierzach podkreśliła: To oni przez dziesięciolecia żyli w zapomnieniu, a walcząc o wolność Polski przedstawiani byli jako wrogowie narodu, bandyci i przestępcy. (…) Dziś są jasnym punktem odniesienia. Nie pytali, co może dać im ojczyzna. Chcieli służyć jej jak najlepiej, a służbie tej byli wierni do końca.

Częścią artystyczną uczniów z czyżewskiej szkoły średniej oraz projekcją filmu Wyklęty zakończyły się oficjalne uroczystości w Czyżewie, którym towarzyszyło szereg innych działań. Wśród nich warto przypomnieć, że w Muzeum Ziemi Czyżewskiej została otwarta wystawa fotograficzna Namioty Wyklętych, a w miejscowym GOK-u wystawa planszowa Rotmistrz Witold Pilecki. Polak, Mąż, Ojciec, Bohater.

Radosław Sienicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *