RN
TwitterFacebook

Gmina Nowe Piekuty: 76. rocznica pacyfikacji wsi Jabłoń Dobki [FOTO]

Mieszkańcy gminy Nowe Piekuty uczcili pamięć zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi Jabłoń Dobki. Pacyfikacja tej miejscowości była odwetem za zabicie komendanta niemieckiej żandarmerii z Wysokiego Mazowieckiego. Siedemdziesiąt sześć lat temu hitlerowcy zamordowali tu niemal sto osób. W większości były to kobiety i dzieci.

Uroczystości upamiętniające mord rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Jabłoni Kościelnej której przewodniczył ks. dr Andrzej Łapiński.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół, mieszkańcy gminy oraz liczne Poczty Sztandarowe. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny, który przypominał przebieg tych tragicznych wydarzeń. Po zakończonej mszy delegacje samorządowe i uczniowskie udały się do Jabłoni Dobek, gdzie na grobie pomordowanych złożono złożono wieńce, kwiaty i znicze oraz odmówiono modlitwę w intencji tych, którzy zginęli przed 76 laty.

UG Nowe Piekuty

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen + eighteen =