TwitterFacebook

„Mieszkanie Plus” w Czyżewie?

Gmina Czyżew w powiecie wysokomazowieckim złożyła akces do rządowego programu Mieszkanie plus. Program polega na budowie tanich mieszkań na gruntach Skarbu Państwa i samorządów na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilność i elastyczność na rynku pracy. Najemcy otrzymają również możliwość pozyskania lokali na własność w perspektywie kilkudziesięciu lat.

Program jest skierowany do młodych ludzi, którzy chcą mieć dzieci, dla nich to jest szansa, by mieć mieszkanie za pieniądze, które nie przekraczają ich możliwości finansowych. Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw. (w zależności od lokalizacji). Jeśli najemca zdecyduje się wybrać drugą opcję, będzie musiał dopłacić do powyższego czynszu 20 proc. W każdej chwili będzie można zrezygnować z opcji dojścia do własności. Wtedy najemca otrzyma zwrot 20-proc. nadpłaty. Ponadto – jeśli w trakcie najmu sytuacja materialna najemcy pogorszy się – będzie miał możliwość spłaty czynszu ze środków zgromadzonych na poczet własności.

Prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele. W rządowym programie preferowane będą jednak rodziny wielodzietne i o niskich dochodach.

Gmina posiada teren przeznaczony w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo wielorodzinne a także już przygotowaną dokumentację na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Czyżewie przy ul. Przemysłowej.

Bezspornym jest, że większe zainteresowanie i bardziej uzasadnione ekonomicznie jest prowadzenie takiego programu w dużych miastach, ale kto wie, może uda się i w Czyżewie. Władze gminy prowadzą rozmowy w tym temacie. Dlatego jest prośba do osób zainteresowanych skorzystaniem z oferty programu rządowego Mieszkanie + o zgłaszanie swoich potrzeb do Urzędu Miejskiego, co pozwoli na oszacowanie tych potrzeb w skali gminy. Wniosek powinien zawierać dane osobowe wnioskodawcy, miejsce zamieszkania, skład rodziny, preferowane warunki mieszkaniowe – ilość pomieszczeń, przybliżony metraż, zaznaczoną opcję wynajmu bądź wynajmu z dojściem do własności. Wnioski można pobierać i składać w sekretariacie Urzędu Miejskiego.

Magdalena Saniewska/fot.premier.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *