RN
TwitterFacebook

PCPR w Wysokiem Maz. wyciąga rękę do sprawców przemocy w rodzinie

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem rozpoczyna realizację programu skierowanego do osób stosujących przemoc w rodzinie. Zgłosić się może każdy kto chce nauczyć się radzić sobie z własną agresją oraz konstruktywnego porozumiewania się w rodzinie.

Niestety proces rekrutacji nie należy do najłatwiejszych. – Sprawcy przemocy nie chcą się przyznać do popełnionego czynu i to jest chyba największy problem – tłumaczy Iwona Kalinowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem. – Druga sprawa nie są przewidziane koszty zwrotu dojazdu. Kolejna sprawa, te zajęcia są dość obszerne, 62 godziny to jest dość dużo i odbywają się 1, 2 razy w tygodniu – dodaje i przyznaje, że praca ze sprawcą przemocy jest trudna, szczególnie gdy jej źródłem jest również alkoholizm. – Warto jednak pracować ze sprawcą przemocy, bo jest to jedyna metoda zatrzymania przemocy w rodzinie. Gdy nie będzie sprawcy, nie będzie oczywiście ofiar, dlatego też ze strony powiatu prowadzone są działania korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie, które oczywiście mają na celu zatrzymanie przemocy oraz znalezienie wspólnego sposobu, jak zmotywować te osoby do podjęcia terapii – wyjaśnia Iwona Kalinowska.

Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach grupy korekcyjno-edukacyjnej mogą zgłaszać się do ośrodka, który mieści się przy ulicy Mickiewicza 1 w Wysokiem Mazowieckiem. Rekrutacja prowadzona jest do końca kwietnia.

Ze statystyk wynika, że sprawcami przemocy w rodzinie są głównie mężczyźni. Jej ofiarami najczęściej padają kobiety, dzieci i młodzież. Średni europejski wskaźnik dla przemocy wobec kobiet wynosi 27,5 pkt na 100. Wyniki poszczególnych krajów członkowskich wahają się od 22,1 w Polsce do 44,2 w Bułgarii.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *