TwitterFacebook

Podlaskie. Finansowe wsparcie strażaków OSP z południa województwa [FOTO]

Ponad 600 tys. zł dla 17 gmin i funkcjonujących na ich terenie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej przekazali w środę (7 sierpnia br.) w Nowych Piekutach przedstawiciele samorządu województwa. Pieniądze otrzymały m.in. jednostki z Czyżewa, Wysokiego Mazowieckiego i Szepietowa.

To była jedna z pierwszych decyzji zarządu, podnieść dofinansowanie na zabytki i działalność Ochotniczych Straży Pożarnychmówił wicemarszałek Stanisław Derehajło. To niezmiernie ważne, aby wspierać taką działalność na terenach wiejskich, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ze względów społecznych. Dostrzega to nie tylko samorząd województwa, ale również rząd, bo zarówno w samorządzie podlaskim takich kwot wsparcia do tej pory nie było; jak też ze strony rządzących nie było dotąd takiej finansowej pomocy, jaką widzimy obecnie. Liczba samochodów przekazywanych strażom wciąż rośnie, za chwile będą również finanse na działalność kulturalną i edukacyjną  prowadzoną przez straż, za co bardzo dziękuje przedstawicielom parlamentumówił wicemarszałek kłaniając się obecnej na uroczystości poseł Bernadetcie Krynickiej.

Gratuluję wszystkim, którzy dziś odbiorą te symboliczne czeki i zapewniam, że rząd nadal będzie wpierał ochotnicze straże, bo bardzo często to właśnie Wy jesteście pierwsi na miejscu zdarzeniamówiła poseł Krynicka wspominając osobiste doświadczenie, kiedy to w trakcie olbrzymiej ulewy na lokalną OSP trzeba było czekać… 1 minutę.

Z Żuka do Renault

Gratulacje i podziękowania strażakom, ale też obietnice utrzymania tak wysokiego poziomu dotacji składali też radni wojewódzcy: Aleksandra Szczudło i Łukasz Siekierko, który zaznaczył:

Do tej pory z budżetu województwa nie mogliście się ubiegać o dofinansowanie pojazdów, my to zmieniliśmy i teraz wiele OSP takie wsparcie otrzymało.

A Marek Malinowski, członek zarządu podzielił się swoim strażackim wspomnieniem:

Wiem, jak ważne są samochody dla strażaków, kiedy byłem członkiem jednej z OSP jeździliśmy Żukiem, po wygranych zawodach strażackich dostaliśmy używanego Lublina, a teraz  moja macierzysta OSP jeździ już Renault – i przypomniał, że kwota wsparcia dla strażaków, którą poprzedni zarząd województwa zaplanował w budżecie na rok 2019 to ponad 600 tys. zł – My ją podnieśliśmy do 2 milionów, a w przyszłym roku może będzie jeszcze wyższa.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele OSP zgodnie twierdzili, że szeregi ochotniczych drużyn zasila coraz więcej młodzieży. – Garną się do nas, bo sprzęt coraz lepszy, mundury nowe, remizy wyremontowane. Nie ma czego się wstydzić  – mówił jeden z przedstawicieli OSP.

Poniżej pełna lista jednostek, które otrzymały dofinansowanie:

 1. Gm. Bielsk Podlaski – 10 000 zł
 2. Gm. Boćki – 70 000 zł
 3. Gm. Brańsk – 15 000 zł
 4. M. Brańsk – 10 000 zł
 5. M. Ciechanowiec – 47 500 zł
 6. Gm. Czyżew – 25 000
 7. Gm. Grodzisk – 50 000 zł
 8. G. Milejczyce – 60 000 zł
 9. G. Nowe Piekuty – 70 000 zł
 10. Gm. Orla – 60 000 zł
 11. Gm. Perlejewo – 30 000 zł
 12. Gm. Rudka – 10 000 zł
 13. Gm. Siemiatycze – 7 500 zł
 14. M. Szepietowo – 10 000 zł
 15. Gm. Wyszki – 70 000 zł
 16. Gm. Wysokie – Mazowieckie – 70 000 zł
 17. Miasto Wysokie Mazowieckie – 20 000 zł

Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *