TwitterFacebook

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Mlekovicie i gospodarstwie państwa Kuleszów w Rębiszewie Studziankach [FOTO, AUDIO]

Polska jest czwartym co do wielkości producentem mleka w Europie – mówił na spotkaniu z hodowcami i producentami mleka premier Mateusz Morawiecki. Do spotkania doszło w gospodarstwie państwa Grzegorza i Emilii Kuleszów w miejscowości Rębiszewo Studzianki w powiecie wysokomazowieckim. Po spotkaniu z rolnikami premier udał się do siedziby głównej Mlekovity w Wysokiej Mazowieckiem.

Gospodarstwo państwa Emilii i Grzegorza Kuleszów, które na początek odwiedził premier Mateusz Morawiecki, to gospodarstwo typowe na terenach Podlasia. Państwo Kuleszowie hodują krowy. Mają ich 160. W ubiegłym roku sprzedali około 720 tysięcy kilogramów mleka. Pan Grzegorz chwali gospodarkę i nie ukrywa, że wspólnie z żoną planują ją rozwijać:

Dobrze się gospodarzy z tego względu, że mamy pomoc ministerstwa rolnictwa, naszego rządu, że w końcu mamy poparcie odgórne (…) rolnictwo staje się priorytetową sprawą – mówi Grzegorz Kulesza.

Po krótkim obchodzie gospodarstwa premier Mateusz Morawiecki spotkał się z czekającymi na niego rolnikami. Jak przyznał, z dzieciństwa pamięta jak się doi krowy (wakacje spędzał głównie na wsi), ale dzisiejsze czasy do już nie dojenie ręczne:

Bardzo się cieszę, że się polskie rolnictwo modernizuje. Rolnicy, tak się mówi często, to sól ziemi. I to jest oczywiście prawda. Ale ja chciałbym tę sól osłodzić troszeczkę wyższymi zyskami, lepszymi marżami, żebyście po prostu jak najlepiej mogli sprzedawać swoje produkty po całym świecie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że obecnie Polska jest na czwartym miejscu w Europie w produkcji mleka:

W niektórych produktach jesteśmy już na podium, ale życzę Państwu żeby tak jak Kamil Stoch, wyznaczył sobie wysoko poprzeczkę, żebyśmy też wskoczyli na podium w mleku, w innych produktach, wierzę że to jest absolutnie możliwe – dodał premier Morawiecki. W dalszej części wystąpienia premier podkreślił konieczność ochrony polskiej ziemi i zadeklarował, że będzie kładł na to ogromny nacisk.

Po wizycie w gospodarstwie u państwa Emilii i Grzegorza Kuleszów premier Mateusz Morawiecki odwiedził siedzibę główną Mlekovity w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie obejrzał najnowszą inwestycję – budowaną przez trzy lata proszkownię mleka.

Tutaj gdzie się znajdujemy jeszcze trzy lata temu rosła kukurydza. Dzisiaj mamy największą fabrykę proszków mlecznych w Europie środkowo-wschodniej. Powstała w ciągu trzech lat, kosztem ponad 300 milionów złotych (…) Chciałbym bardzo tu podziękować za wsparcie, jakie uzyskałem w trakcie budowy od pana ministra Jurgiela, od pana wiceministra Jacka Boguckiego, od władz samorządowych (…) Praca została wykonana i dzięki tym interesującym produktom poprawimy swoją konkurencyjność – mówił na spotkaniu z premierem prezes Mlekovity Dariusz Sapiński.

Dzięki rzetelnej pracy, dobrej współpracy i przemyślanym inwestycjom Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita cały czas się rozwija. To znajduje odzwierciedlenie w statystykach. Ubiegły rok Spółdzielnia zalicza do rekordowych. Obroty sięgnęły kwoty ponad czterech miliardów złotych, a skup mleka zwiększył się o 11 procent.

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie spotkania z rolnikami:

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *