RN
TwitterFacebook

Prezydent Duda złożył kwiaty przy pomniku „Huzara” w Wysokiem Mazowieckiem [FOTO]

W Wysokiem Mazowieckiem prezydent Andrzej Duda uczestniczył w obchodach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Złożył tam kwiaty przed Pomnikiem ku czci niezłomnego kapitana Kazimierza Kamieńskiego pseudonim „Huzar” i jego żołnierzy. Na uroczystościach obecnych było kilkaset tysięcy mieszkańców Wysokiego Mazowieckiego.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Żołnierze Niezłomni po zakończeniu wojny sięgnęli ponownie po broń, ponieważ wiedzieli, że wyzwolenie Polski było teoretyczne. W przemówieniu podkreślił, że żołnierze Armii Krajowej w wielu miejscach w Polsce nie zgodzili się uznać tego, że ich ojczyzna nie była prawdziwie wolna. – Jeden okupant przepędził drugiego, a oni wiedzieli co to znaczy sowiecka Rosja, co to znaczy komunizm i doskonale wiedzieli, że wolnej Polski nie ma, że prawdziwej niepodległości i suwerenności nie ma. I dlatego nawet jeśli początkowo złożyli broń, to sięgnęli po nią ponownie uważając, że nie mogą się pogodzić z tym żeby żyć w takim kraju, w którym jeszcze dodatkowo poza zniewoleniem, ciemiężeni są zwykli ludzie – mówił Andrzej Duda.

Prezydent dziękował mieszkańcom Wysokiego Mazowieckiego za obecność „przy ich pomniku, pomniku ich bohaterów”. – Bohaterów wolnej niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej, których pomordowała, ciemiężyła i niszczyła ich i ich rodziny banda zdrajców, przyprowadzonych tutaj przez sowietów, a bardzo często i oportunistów, którzy na służbę sowietów poszli wietrząc w tym własny interes i wygodne życie, żeby się ustawić w nowym.

Prezydent podkreślił, że hołd oddany Kazimierzowi Kamieńskiemu „Huzarowi” i jego żołnierzom to symboliczny hołd dla wszystkich Niezłomnych. W uroczystości w Wysokiem Mazowieckiem wzięli udział także parlamentarzyści, radni, władze miasta i województwa. Jako najważniejszych gości burmistrz Wysokiego Mazowieckiego wskazywał jednak kombatantów z oddziału „Huzara”.

Bartosz Święciński/IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *