RN
TwitterFacebook

Szybciej pociągiem z Czyżewa do Białegostoku

W ciągu najbliższych tygodni powinna rozpocząć się modernizacja 71-kilometrowego odcinka trasy kolejowej Czyżew-Białystok. Przebudowa linii w okolicach Czyżewa wchodzi w zakres inwestycji Rail Baltica. Efektem prac będzie skrócenie czasu podróży. Poprawi się także komfort obsługi podróżnych.

Rail Baltica stanowi element transeuropejskiego korytarza transportowego, który w przyszłości połączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię oraz Finlandię. W Polsce ma być zmodernizowanych przeszło 340 kilometrów tej trasy: Warszawa-Sadowne-Czyżew-Białystok-Ełk do Trakiszek na granicy z Litwą.

Decyzja o modernizacji ponad 70-kilometrowego odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica, to dobra wiadomość dla mieszkańców Czyżewa, którzy coraz chętniej wsiadają do pociągów. W ramach inwestycji na odcinku Czyżew-Białystok planowana jest między innymi budowa skrzyżowań dwupoziomowych i przejść pod torami, remont przystanków i stacji. Powstaną wiadukty kolejowe. – My jako samorząd zabiegamy o to, by były zbudowane drogi serwisowe, ponieważ ostatni wariant jest taki, że będzie to kolej dostosowana do prędkości 200 kilometrów na godzinę, a więc nie może być przy takiej prędkości przejazdów kolizyjnych – wyjaśnia burmistrz Czyżewa Anna Bogucka i dodaje, że na terenie gminy Czyżew planowane są 2 wiadukty: w Dąbrowie Kitach i w Czyżewie oraz 2 tunele: na drodze krajowej i w miejscowości Siennica-Pietrasze. Dla mieszkańców, którzy mają pola po różnych stronach torów stanowi to pewne utrudnienie. Ważne więc, aby były też drogi serwisowe. – Ustaliliśmy już ile tych dróg serwisowych będzie, podpisane jest porozumienie z koleją, że ta zbuduje drogi, a my przyjmiemy je później w zarządzanie jako drogi gminne – uzupełnia Anna Bogucka.

Budowa fragmentu Rail Baltica jest największą inwestycją kolejową, którą będą realizować PKP Polskie Linie Kolejowe w województwie podlaskim. Wcześniejsze prace dotyczyły mazowieckich odcinków tej linii. Projekt „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew-Białystok” ma kosztować około 1,6 mld złotych i jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *