RN
TwitterFacebook

Wysokie Mazowieckie: IPN bada szczątki znalezione na terenie dawnej siedziby UB [FOTO]

W miniony poniedziałek, 8 lipca zespół BPiI znalazł framgnety ludzkiego szkieletu. Odkrycia dokonano w trakcie prac na terenie dawnej siedziby PUBP w Wysokiem Mazowieckiem. 

Fakt odnalezienia ludzkich szczątków może potwierdzać podejrzenie, że w latach 1948-56 na tyłach siedziby UB grzebano zabitych członków podziemia antykomunistycznego działającego na tym terenie. Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego został przeniesiony do gmachu przy ul. Ludowej 13 prawdopodobnie w 1948 r. W 1951 lub 1952 r. podczas prac ziemnych na terenie znaleziono zwłoki trzech mężczyzn, wg słów robotników „świeżo zakopane”. W trakcie prowadzonego w tej sprawie w 1957 r. śledztwa, były szef PUBP Józef Szkudelski przyznał, że na terenie siedziby, a właściwie na jej tyłach, grzebano zwłoki członków podziemia, „przeważnie” zabitych w czasie akcji zbrojnych.

Obecnie w gmachu mieści się komenda policji. W ramach trwającego etapu prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych zaplanowane jest całkowite przebadanie terenu znajdującego się pomiędzy budynkiem gospodarczym a ogrodzeniem. Ich celem jest odnalezienie szczątków pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego.

IPN apeluje również do osób, które mogą być krewnymi poległych w walce  bądź też zamordowanych w czasie obławy, śledztwa lub w wyniku wykonania kary śmierci orzeczonej przez komunistyczny sąd, a zwłoki tej osoby spoczywają w nieznanym bądź domniemanym miejscu, o przekazanie materiału biologicznego.

oprac. pg/BPiI/IPN/ fot. tt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *