TwitterFacebook

Wysokie Mazowieckie: Mieszkańcy inwestują w instalacje OZE

Miasto jest w trakcie realizacji projektu pn. „Budowa instalacji OZE w obiektach Gminy Miejskiej Wysokie Mazowieckie w celu produkcji energii elektrycznej”. Powstaje 8 nowych instalacji OZE na budynkach samorządowych.

Budowane na dachach niezależne instalacje OZE złożone są z ogniw fotowoltaicznych będą służyć do uzyskania energii, która zostanie wykorzystana na użytek własny instytucji. Instalacje składać się będą z modułów fotowoltaicznych, falowników zmieniających prąd stały w przemienny, systemu montażowego, konektorów, okablowania, rozdzielnic oraz systemu monitoringu. Dodatkowym elementem każdej instalacji będzie mini turbina wiatrowa. Wartość inwestycji to ponad 1,4 mln złotych.

OZE powstają na budynkach Urzędu Miasta, Szkoły Podstawowej Nr 1, Miejskiego Zespołu Szkół, Przedszkola Miejskiego Nr 1, Przedszkola Miejskiego Nr 2 i Miejskiej Pływalni Wodnik. Realizacja inwestycji wpłynie przede wszystkim na zmniejszenie poboru i kosztów energii elektrycznej oraz ograniczy emisję CO2.

Jest to już kolejna inwestycja z zastosowaniem systemów odnawialnych źródeł energii w miejskich jednostkach. W 2012 roku dokonano przebudowy źródła ciepła dla Miejskiej Pływalni WODNIK w Wysokiem Mazowieckiem,a w 2014 roku miasto zainstalowało centrale grzewcze z pompami ciepła i kolektorami słonecznymi w Przedszkolu Miejskim nr 1 i nr 2, Szkole Podstawowej Nr 1 oraz Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiemmówi Jarosław Siekierko, burmistrz Wysokiego Mazowieckiego i dodaje, że instalacje te służą do ogrzewania budynków i ciepłej wody użytkowej oraz pozwoliły na częściowe zastąpienie nimi istniejących źródeł ciepła.

Samorząd Wysokiego Mazowieckiego zdobył również dofinansowanie na zakup i montaż instalacji OZE dla mieszkańców miasta. Dofinansowanie dotyczy trzech rodzajów instalacji do produkcji energii elektrycznej i cieplnej: fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych oraz hybrydowej, czyli połączenia paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Wstępnie udział w powyższym przedsięwzięciu zadeklarowało 218 mieszkańców, ostatecznie jednak zostało podpisane 65 umów. Największym zainteresowaniem cieszyły się panele fotowoltaiczne, bo aż 31 osób jest zainteresowanych tą instalacją. Z kolei 18 osób zadeklarowało chęć podłączenia kolektorów słonecznych oraz 16 osób instalacji hybrydowej. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się wziąć udziału w przedsięwzięciu, uzyskają dofinansowanie w wysokości 70 proc. kosztów kwalifikowanych, pozostały koszt realizacji przedsięwzięcia stanowić będzie wkład własny mieszkańca. Wartość inwestycji po przetargu wynosi blisko 1,5 mln złotych.

oprac. pg/UM w Wysokiem Mazowieckiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *