RN
TwitterFacebook

XVII Dożynki Gminne w Nowych Piekutach

W niedzielę wspólnie obchodziliśmy nasze doroczne Święto Plonów. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Nowych Piekutach, po czym za przewodem Państwa Starostów Dożynek Ewy Radziszewskiej z miejscowości Skłody Przyrusy oraz Mariusza Dąbrowskiego ze wsi Jabłoń Śliwowo, wszyscy zaproszeni goście  w korowodzie dożynkowym udali się na plac przed szkołą, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Na Dożynki przybyli licznie mieszkańcy  naszej gminy jak również goście reprezentujący władze wojewódzkie, samorządowe oraz liczni przedsiębiorcy.

Po przekazaniu przez Starostów chleba Gospodarzowi Dożynek –  wójtowi Markowi Kaczyńskiemu, rozpoczął się obrzęd dzielenia chleba. Starości przełamali się nim z każdym z przybyłych uczestników dożynek, nikomu chleba  nie zabrakło. Uroczystości uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Klekociaki z Bociek.

Mogliśmy również obejrzeć przedstawienie „Teatr Życia od improwizacji po świadomą obecność” zrealizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Szansa w ramach „Lato w teatrze”, które jest programem Instytutu im. Zbigniewa Raszewskiego, finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowane podczas 2 tygodniowych półkolonii w OREW w Kostrach Noskach, integrujących dzieci i młodzież zdrową i niepełnosprawną z terenu gminy i okolic.

W dalszej części uroczystości odbyła się Parada Motocyklistów, którzy licznie przybyli na nasze Dożynki z okolic Wysokiego Mazowieckiego, Brańska i Bielska Podlaskiego.
Podczas imprezy odbyło się rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych.

Konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy

W tegorocznym konkursie zostały zaprezentowane wieńce i kosze z następujących miejscowości:
– Hodyszewo
– Jabłoń Jankowce
– Jabłoń Kościelna
– Jabłoń Spały
– Jabłoń Śliwowo
– Jośki
– Koboski
– Kostry Noski
– Krasowo Częstki
– Krasowo Siódmaki
– Krasowo Wielkie
– Łopienie – Zyski
– Markowo Wólka
– Nowe Piekuty
– Nowe Rzepki
– Skłody Borowe
– Skłody Przyrusy
– Stare Żochy
– Tłoczewo i Pruszanka Mała

Komisja oceniające wieńce brała pod uwagę takie elementy jak: motywy religijne, pomysłowość, wkład pracy, estetykę i tradycyjny sposób wykonania.
Po wnikliwej analizie Komisja postanowiła wyróżnić wieńce dożynkowe z następujących wsi:
– Łopienie Zyski
– Skłody Borowe
– Markowo Wólka
– Krasowo Siódmaki

Wyróżnione wieńce dożynkowe wyróżniają się przede wszystkim tradycyjnym, własnoręcznym sposobem wykonania przez mieszkańców. Zawierają naturalne kłosy zbóż, kwiaty z własnych ogrodów, owoce i warzywa z tegorocznych zbiorów. Wicie tych wieńców wymagało poświęcenia czasu własnego, pomysłowości, mobilizacji do wspólnego działania.

Konkurs na najlepszy stół dożynkowy

Potrawy oceniano w kategoriach: -smak, – związek z regionem, – oryginalność, – łatwość przyrządzania, – estetyka, – sposób serwowania, – kolorystyka ,- wrażenie ogólne.
Komisję zachwyciła różnorodność przygotowanych potraw i napojów charakterystycznych dla kuchni polskiej, walory smakowe, a także miłe i serdeczne przyjmowanie gości dożynkowych przez wystawiających stoły.
Wszystkie zaprezentowane stoły regionalne zostały ocenione wysoko i otrzymują nagrody pieniężne w wysokości:
Jabłoń Śliwowo
Jabłoń Spały
Nowe Piekuty
Tłoczewo, Pruszanka Mała

Na szczególne wyróżnienie zasługuje stół regionalny wystawiony przez wieś JABŁOŃ ŚLIWOWO za piękne stroje regionalne, prezentację ubijania masła oraz przygotowanie potrawy w kociołku.

Konkurs „Najbardziej zadbana wieś”

Konkurs miał na celu ukazanie zarówno piękna wiejskiego krajobrazu jak również dbałości mieszkańców o swoje otoczenie. Ma także promować ideę wspólnego działania społeczności wiejskiej oraz rozpowszechnianie najlepszych wzorców współpracy lokalnych społeczności, po to by uzyskiwać wspólne korzyści czyli tworzyć przyjazną, zadbaną wieś stanowiąca wizytówkę regionu.
Wyniku oceny i przyznanych punktów w tegorocznym konkursie wygrały miejscowości:
1 miejsce Hodyszewo

2 miejsce Jabłoń Jankowce

3 miejsce Nowe Żochy

4. Turniej Sołtysów

Podczas Turnieju, Sołtysi rywalizowali między sobą w 4 konkurencjach. Wszyscy Sołtysi wykazali się ogromnym zaangażowaniem w wykonywanie zadań konkursowych.
Ocena konkurencji przedstawiała się następująco :
Wiesław Markowski – 15 pkt I miejsce
Sławomir Brzózko – 14 pkt II miejsce
Grzegorz Bańkowski – 13 pkt III miejsce
Krystyna Trzeszczkowska – 12 pkt
Sławomir Pruszyński – 9 pkt
Nagrody dla Sołtysów zostały ufundowane i wręczone przez Ryszarda Grodzkiego – Kierownika Powiatowego Biura ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem.

5. Finał rozgrywek o Puchar Wójta Gminy Nowe Piekuty
I miejsce Nowe Piekuty II
II miejsce Jabłoń Kościelna
III miejsce Wyszonki Wypychy
IV miejsce Pruszanka
V miejsce Mazury
VI miejsce Kulesze Kościelne
VII miejsce Nowe Piekuty I
VIII miejsce Hodyszewo

Podczas imprezy dzieci  mogły korzystać z darmowych atrakcji tj. eurobunge, ścianka wspinaczkowa, dmuchane zjeżdżalnie . Dodatkową bezpłatną atrakcją było malowanie twarzy. Nasi najmłodsi goście mogli świetnie się bawić także w szkole, gdzie zabawy z nagrodami zorganizowała im animatorka Anna Zatorska.

W dalszej części programu rozpoczęła się Zabawa Pod Kasztanem którą poprowadził znany w naszym regionie Zespół Przemyk z Szepietowa. Po nim wystąpiła Gwiazda wieczoru Janusz Laskowski. Mimo tego, że podczas koncertu padał deszcz nie odstraszył on przybyłych gości, którzy wytrwale tańczyli pod sceną. Ostatnim punktem imprezy była dyskoteka poprowadzona przez DJ Pawła Bałtyk który również w strugach deszczu bawił przybyłych i wytrwałych gości.

Przy okazji degustacji potraw na STOŁACH WIEJSKICH, jak co roku, zbierane były pieniądze na cel charytatywny. W tym roku zbieraliśmy na szczytny cel – pomoc dla ofiar nawałnic i kataklizmów, które w ostatnich dniach spowodowały wiele zniszczeń w wielu gminach w Polsce. Pieniądze zostały przekazane najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska.  Ofiarodawcy hojnie wspomogli poszkodowanych, udało się nam zebrać 1133,41 zł.

Wszystkim ofiarodawcom bardzo serdecznie dziękujemy !!!!
XVII Dożynki Gminne w Nowych Piekutach nie odbyłyby się w pełnej krasie gdyby nie hojni sponsorzy. Oto instytucje i firmy, które pomogły nam zorganizować doroczne święto plonów:

1. SM MLEKOVITA
2. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
3. Centrum Medyczne Gajda – Med
4. Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem
5. Spółdzielczy Bank Rozwoju
6. Green Energe Polska
7. Wielkopolskie Cenrm Hodowli i Rozrodu Zwierząt
8. Tedi Dystrybucja Sp. z o.o. S.K.A
9. Justyn i Marek Łopieńscy Bud Mar
10. Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowo – Mostowych „Trakt” Sp. z o.o.
11. Robert Wojno Firma KRUPIAK
12. Mariola Szulborska Office Service
13. PHU Paweł Wyszyński OPTIMA
14. WIPASZ
15. Mirena i Marek Moczydłowscy właściciele sklepu Lewiatan
16. Energo Instal Ryszard Jabłoński
17. Joanna Brzozowska Sklep Nowe Piekuty
18. Centrum Medyczne KRYNMED
19. Teresa Marzena Urzyńska Mak-Bud
20. Grażyna i Andrzej Remisiewicz Trans -Rol
21. Michał Szymborski Ośrodek Szkolenia Kierowców „Michał”
22. Wojciech Brzozowski Sklepy Spożywczo-Przemysłaowe ” u Wojciecha”
23. Stanisław Łuniewski PU-ASTWA Sp. z o.o.
24. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
25. Zdzisław Sasinowski
26. Roś-Trans Waldemar Wyszyński
27. Marek Mazewski Usługi Informatyczne
28. Żwir-Trans Paweł Kunicki

UG Nowe Piekuty 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *