TwitterFacebook

Zakaz kąpieli w Czyżewie, pozostałe kąpieliska w Podlaskiem spełniają normy

Całkowity zakaz kąpieli na kąpielisku w Czyżewie na rzece Brok. W wodzie wykryto bardzo groźne dla zdrowia bakterie.

Ze względu na obecność Escherichia coli – prawie czterokrotne przekroczenie w stosunku do dopuszczalnych norm – oraz ponadnormatywną obecność Enterococów, czyli paciorkowców kałowych zdecydowano o zamknięciu kąpieliska – mówi Anna Wakuluk, kierownik Oddziału Higieny Komunalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.

Wykąpanie się w takim miejscu grozi wystąpieniem dolegliwości ze strony układu moczowego i pokarmowego, stąd decyzja o całkowitym zakazie kąpieli w kąpielisku w Czyżewie. Decyzję o zakazie kąpieli wydał Państwowy Inspektor Sanitarny w Wysokiem Mazowieckiem, który jednocześnie zobowiązał burmistrza Czyżewa do rozpowszechnienia tej informacji również za pośrednictwem mediów, a także do ustalenia przyczyny zanieczyszczeń i podjęcia działań w celu ochrony zdrowia i życia mieszkańców.

Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka wydała zarządzenie o tymczasowym zakazie korzystania z kąpieliska. Pani burmistrz wydała też apel do mieszkańców z prośbą o likwidację wszelkich nielegalnych podłączeń sanitarnych, zaprzestania takiego gospodarowania, które może mieć wpływ na zanieczyszczenie w rzece. Burmistrz Anna Bogucka prosi także o niespuszczanie gnojowicy w pobliżu wody. Prawdopodobnie to było bezpośrednią przyczyną zanieczyszczenia kąpieliska w Czyżewie.

Na terenie województwa podlaskiego obecnie jest czynnych dziewięć kąpielisk (na jeziorze Serwy w Augustowie, na zalewie Zarzeczany, plaża miejska w Supraślu, zalew Na Fali w Michałowie, zalew Czapielówka w Czarnej Białostockiej, w Wasilkowie na rzece Supraśl, zalew Dojlidy w Białymstoku oraz kąpielisko miejskie w Siemiatyczach Drohiczynie). Te miejsca są udostępniane chętnym przez całe lato. Oprócz tego jest siedem miejsc czasowo wykorzystywanych do kąpieli. Wśród nich – jezioro Rajgrodzkie – czynne do 5 sierpnia oraz plaża nad rzeką Narew w Łomży przy moście Hubala, gdzie można się kąpać już tylko do 21 lipca.

Wszystkie wymienione miejsca są strzeżone i mają przebadaną jakość wody. Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Białymstoku zapewnia o ciągłym nadzorze i ponawianych badaniach wody na obecność bakterii i sinic. Przestrzega jednocześnie użytkowników żeby nie korzystali z kąpieli jeśli zauważą kwitnienie jezior czy rzek.

W momencie kiedy występuje zakwit sinicowy, nie wolno się kąpać. Sinice mogą wytwarzać groźne dla zdrowia toksyny. Jest to szczególnie niebezpieczne dla zdrowia małych dzieci.

Katarzyna Wasilewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *