RN
TwitterFacebook

Bieg „Tropem Wilczym” po raz trzeci w Wyszkowie

W niedzielę, 4 marca odbędzie się kolejna, lokalna edycja ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku zadedykowano ją pamięci dowódcy antykomunistycznego podziemia ziemi wyszkowskiej Jana  Kmiołka ps. „Wir”. Inicjatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalno-Alternatywne Pepisko.

Trasa tegorocznego biegu wytyczona została w przyległym do siedziby Nadleśnictwa Wyszków sosnowo-grabowym lesie kompleksu Puszczy Białej. Ma on charakter symboliczny (bez pomiaru czasu) i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne. Długość trasy wynosi 1963 metrów, co symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Start i meta biegu zlokalizowane będą na bazie tzw. „wiaty biesiadnej” wyszkowskiego nadleśnictwa.

Lokalna, wyszkowska edycja została poświęcona Janowi Kmiołkowi, ps. „Wir”, „Fala”, „Mazurek”. Jest to bohater ziemi pułtuskiej i wyszkowskiej, zamordowany przez bezpiekę 7 sierpnia 1952 roku. O jego oddziale więcej pisaliśmy TUTAJ.

Główny organizator biegu, czyli Fundacja „Wolność i Demokracja” przydzieliła dla Wyszkowa pulę 210 pamiątkowych pakietów startowych składających się z białej koszulki z nadrukiem wizerunku jednego z 8 wybranych w tym celu Żołnierzy Wyklętych, pamiątkowego medalu oraz innych gadżetów promocyjnych i edukacyjnych. Swój udział w biegu zapowiedziała już zarówno młodzież, rodzice z dziećmi, jak i seniorzy. 

W skali kraju bieg odbędzie się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100-lecie odzyskania niepodległości.

Program uroczystości:

10.00-11.00 – rejestracja zawodników  

11.00-12.00 – część oficjalna:
– raport  WKU – przywitanie uczestników biegu oraz gości       
– przybliżenie idei Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych, idei biegu oraz sylwetki Jana Kmiołka ps. „Wir”,
– apel pamięci
– komunikaty organizacyjne

12.00 – start biegu na dystansie 1963 m.
Po zakończeniu biegu, na każdego uczestnika wydarzenia, czekać będzie gorąca wojskowa grochówka serwowana bezpośrednio z kuchni polowej. Wydarzeniu towarzyszyć będą stoiska promocyjne zorganizowane przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Wyszkowie, 5. Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej z Ciechanowa i Nadleśnictwo Wyszków.

14.00 – zakończenie wydarzenia   

Współorganizatorami biegu są: Stowarzyszenie Pepisko, Klub Gazety Polskiej, Prawo i Sprawiedliwość, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Kopernik”, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie, 5. Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz 26 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zegrzu, Lasy Państwowe Nadleśnictwa Wyszków, Bractwo Zabrodzkie oraz Bractwo Kamienieckie.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × two =