TwitterFacebook

Debata oksfordzka po raz pierwszy w Wyszkowie [FOTO]

„Wyszków jako miejsce z perspektywami zawodowymi dla ludzi młodych” – nad taką tezą debatowali uczniowie szkół średnich. W dyskusjach udział wzięły 32 osoby. Najlepsze argumenty przedstawiła drużyna z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego.

Debata oksfordzka, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Uniwersytetu Oxfordzkiego. Po raz pierwszy odbyła się w 1860 roku i dotyczyła ewolucji. W Polsce pojawiła się w latach 90. w ramach programu Szkoły Liderów, a od 2013 roku corocznie rozgrywane są Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich. W wyszkowskim wydaniu udział wzięło 8 drużyn z następujących szkół: I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego. Uczniowie losowali stronę, którą powinni zająć – opozycję bądź propozycję.

Jury, w składzie: Aneta Kowalewska – zastępca burmistrza Gminy Wyszków, Joanna Krzyżaniak – lider ds. komunikacji wewnętrznej i budowania marki pracodawcy w Quad Graphics, Krzysztof Arbaszewski – naczelnik Wydziału Edukacji w Wyszkowie, Arkadiusz Brejnak – współzałożyciel Wyszkowskiego Centrum Rozwoju Biznesu oceniało merytorykę wypowiedzi, trzymanie się tematu, wykorzystanie czasu, umiejętne reagowanie na wypowiedzi i pytania oponentów. W rolę marszałka debaty wcielił się Adam Mróz – wicestarosta powiatu wyszkowskiego.

Nie bez przyczyny zorganizowaliśmy tę debatę w trakcie trwania Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Świat potrzebuje ludzi przedsiębiorczych i potrzebuje młodych liderów, którymi właśnie wy macie szansę się stawać – powiedziała prowadząca Ewa Trzcińska, reprezentująca Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznesu.

Uczestnicy podczas 4-minutowych wypowiedzi przedstawiali swoje argumenty. Drużyny opiewające za postawioną tezą mówili m.in. o wzroście gospodarczym miasta, spowodowanym powstawaniem nowych firm, których jest już około 7,5 tysiąca, wspominali też o projektach unijnych, które doskonalą wiedzę uczniów. Nie zabrakło również argumentu dotyczącego położenia miasta względem Warszawy, przytaczając, iż ceny nieruchomości oraz utrzymanie się jest dużo niższe niż w stolicy.

Strona przeciwna z kolei, mówiła o niskich zarobkach i braku rozwoju w lokalnych firmach, ale także monopolu jednej branży: usług handlowych i transportowych, co jest ograniczeniem dla osób mających inne umiejętności. Jako przyczynę migracji studentów podano również brak wykwalifikowanych uczelni i miejsc rozrywkowo-kulturowych.

Po zakończeniu czterech rund debaty, jury wyłoniło najlepsze zespoły. I miejsce z liczbą punktów 268 zajęła drużyna ZS 3: Joanna Jeż, Sylwia Grzegorczyk, Weronika Wojtaszek i Bartosz Pikora.
II miejsce, zdobywając 262 punkty, zajęli uczniowie I LO w składzie: Paweł Gościniak, Daniel Wiśniewski, Dawid Dąbrowski i Maciej Kopytowski.
Taką samą liczbę punktów, zajmując tym samym III miejsce, otrzymała drużyna ZS 1: Rafał Mróz, Błażej Grabowski, Dawid Kowalski i Jakub Makarewicz.

Opinię dotyczącą postawionej tezy wygłosiła również publiczność. Przed i po debacie przeprowadzono głosowanie. Za tym, że Wyszków jest miejscem z perspektywami zawodowymi dla ludzi młodych opowiedziało się 41 osób. Z tym stwierdzeniem nie zgodziły się 43 osoby. W drugim głosowaniu udział wzięło 39 osób: za tezą było 39 osób, a przeciwko niej 40 osób.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *