TwitterFacebook

Dożynkowe zakończenie wakacji w Wyszkowie [FOTO]

Dzielenie się chlebem, pomysłowe wieńce dożynkowe, lokalne przysmaki, wyróżnienia dla sołectw i pszczelarzy, a później zabawa taneczna – tak pokrótce można podsumować gminne dożynki w Wyszkowie.

2 września na stadionie miejskim w Wyszkowie mieszkańcy miasta zakończyli wakacje dożynkami gminnymi. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Wojciecha. Po niej barwny korowód, któremu przewodniczył Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu Nowin przeszedł na płytę stadionu.

Wieńce i kosze dożynkowe przygotowało dziesięć sołectw: Fidest, Gulczewo, Leszczydół Nowiny, Leszczydół Podwielątki, Leszczydół Pustki, Olszanka, Rybno, Sitno, Świniotop oraz Tulewo, którego mieszkańcy stworzyli również wieniec dla gminy Wyszków – Ten wieniec robiło około 20 osób. Trzeba było nazbierać zboża, jęczmień, pszenice, różne kwiatki. To jest ciężka, mozolna praca. Wykonywaliśmy go około 2 miesięcymówił sołtys Tulewa, Wacław Ciach.

Tegorocznymi starostami dożynkowymi był sołtys Fidestu Zdzisław Karp oraz mieszkanka tej miejscowości Katarzyna Powierża. Starostą bartnym uroczystości został Jan Niedźwiedź, zajmujący się pszczelarstwem od 1981 roku. Z ich rąk burmistrz miasta Grzegorz Nowosielski odebrał chleb i miód, którymi dzielił się z mieszkańcami.

Nie ma chyba piękniejszego zapachu, jak zapach świeżego chleba. Nie ma też rzeczy bardziej jednoczącej, jak chleb. Przy chlebie gromadzi się rodzina, która wspólnie spożywa posiłek. Ten symboliczny, wyprodukowany chleb przez rolników gminy Wyszków jednoczy też wszystkich mieszkańców – i miasta i wsi. Dzisiejsze święto jest wspólnym świętem, z wielkim szacunkiem dla rolników, ale jest ono wspólne dla wszystkich mieszkańców. Z dumą patrzę, jak nasze wyszkowskie wsie pięknieją, jak swoimi urokami natury, otwartymi ludźmi, ciągle polepszającą się infrastrukturą przyciągają nowych mieszkańców. To wspaniale, że państwo jesteście tacy otwarci, że tak dobrze integrujecie lokalne społeczności. To jest właśnie budowanie malej ojczyznypodsumował burmistrz.

List premiera Mateusza Morawieckiego kierowanego do rolników odczytała dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Joanna BalaW Polsce mamy 43 tysiące wsi – to liczba, która robi wrażenie (…) Wieś to nasza duma. Chciałbym, abyśmy tak właśnie myśleli o polskiej wsi. Oczywiście jej rola przez lata zmieniała się. Dziś rolnictwo to prężnie działający sektor gospodarki – czytała dyrektor, kierując też we własnym imieniu słowa podziękowań do wyszkowskich rolników.

Dożynki to tradycyjnie czas wyróżnień. Z rąk burmistrza dyplomy odebrali tegoroczni starostowie uroczystości, a także sołtysi wsi, w których przygotowano wieńce: Zdzisław Karp (Fidest), Witold Król (Gulczewo), Bożena Grzegorczyk (Leszczydół Nowiny), Janusz Rogulski (Leszczydół Podwielątki), Monika Nozderka (Leszczydół Pustki), Zdzisław Bryk (Olszanka), Władysław Dudzik (Rybno), Jadwiga Ickiewicz (Sitno), Stanisława Kędzierska (Świniotop), Wacław Ciach (Tulewo).

Wyróżnienia otrzymali także lokalni pszczelarze: Bartłomiej Durka, Ryszard Durka, Jacek Gajewski, Tadeusz Waleska, Waldemar Raszewski i prezes Powiatowego Kkoła Pszczelarzy w Wyszkowie Andrzej Wojtczak.

Po oficjalnej części uroczystości na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe. Wystąpili Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” oraz Zespół Śpiewaczy „Nadbużanie”. Spotkanie zakończyły się koncertami zespołów: Power Bond, Patrycja Runo&Gipsy Stars. Gwiazdą wieczoru był Sławomir.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *