RN
TwitterFacebook

Historyczna adoracja krzyża w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie [FOTO]

W Sanktuarium św. Idziego odsłonięto krzyż z rzeźbą Jezusa z XVIII wieku. Jego pierwsza adoracja odbyła się w czasie nabożeństwa wielkopiątkowego. Krzyż poświęcił bp Stanisław Stefanek.

W sposób szczególny w tym roku w waszej wspólnocie będzie utrwalone uwielbienie krzyża. Krzyża zabytkowego, historycznego. Jednak dla nas, jest to przede wszystkim znak jezusowej ofiary – mówił biskup Stefanek.

Swoją homilię poświęcił prawdzie krzyża chrystusowego. W rozmowie z Piłatem, Jezus sprowadził swoje całe nauczanie i władanie ostatecznie do jednego słowa – „Przyszedłem, aby dać świadectwo prawdzie” – a więc prawda wyzwala, prawda krzyża mówił biskup.

Biskup podkreślał, jak Jezus przez swoją śmierć zmienił znaczenie krzyża. W czasach starożytnych było to najbardziej poniżające i niszczące godność człowieka narzędzie. Dokumenty, które zostały zapisane w Ewangeliach są dla nas – wrażliwych ludzi – tak przerażające, że niekiedy próbujemy uciec od tamtej prawdy hańbiącego krzyża. Ale to właśnie nie nasze uczuciowe, wrażliwe serce, ale Jezus, zmienił prawdę krzyża. To nie jest szubienica. To jest ołtarz, na którym złożył siebie w ofierze. Prawda krzyża, którą wniósł Jezus na Golgotę, nadała temu znakowi zupełnie nowe znaczenie na tysiące lat. To jest znak miłości, bohaterstwa, odwagi, bezinteresowności. Dlatego krzyżem stały się nagrody i odznaczenie za wszystko, co jest ludzkim dziełem, czynem, co jest szlachetne. To jezusowe przeredagowanie nauki o krzyżu – mówił.

W homilii biskup Stanisław przytoczył również historię z 2005 roku, kiedy to ojciec św. Jan Paweł II w Wielki Piątek, gdy nie mógł już brać udziału w Drodze Krzyżowej na terenie rzymskiego Koloseum, poprosił słabnącym głosem o krzyż. Wówczas ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski przyniósł krzyż papieżowi, a ten przytulił go do piersi. Ta scena, to nauka św. Jana Pawła II o sensie krzyża. Swojemu cierpieniu, życiu, swoim wysiłkom, nadał sens zbawczy – podkreślał.

Biskup zauważył również, że obecnie próbuje się zmieniać naukę o krzyżu, np. poprzez zastępowanie ciała Jezusa zawieszonego na krzyżu, graficznymi symbolami. Wspominał też, że współczesny świat nakłania wiernych do życia bez krzyża, np. poprzez różne metody nadające życiu charakter radosnego korzystania z przyjemności. Jezus daje nam krzyż przez siebie objaśniony. Krzyż, którego wartość nadała jego zbawcza ofiara. Dlatego ojciec św. Jan Paweł II powiedział – „Myli się ten, kto uważa, że można przejść życie bez krzyża. Ale nie uniesiesz krzyża bez Chrystusa” – mówił biskup.

Po wygłoszonej homilii wierni przystąpili do adoracji nowego krzyża w sanktuarium. Krzyż z rzeźbą Jezusa z XVIII wieku znajduje się w świątyni dzięki ks. Tomaszowi Grabowskiemu, dyrektorowi Muzeum Diecezjalnego w Łomży, wikariuszowi ks. Sławomirowi Sokołowskiemu oraz proboszczowi sanktuarium ks. kan. Zdzisławowi Golanowi. Renowacji dokonała Elżbieta Bogdanowicz, konserwator dzieł sztuki. Nowy krzyż zostanie zawieszony na ścianie przed przejściem do zakrystii.

MG

1 komentarz

  1. Ks. Marcin Odpowiedz

    To w końcu krzyż jest z XVIII czy z XIII wieku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *