Powiat wyszkowski. Cichociemni znowu pojawią się nad Łosinem

“Zrzut Cichociemnych – Zapora” – pod takim hasłem organizowana jest coroczna rekonstrukcja historyczna w Łosinnie wspominająca wydarzenia z 1943 roku. Nie inaczej będzie w tym roku.
Cichociemni to przeszkoleni – głównie do dywersji – spadochroniarze, którzy przylatywali do Polski z Wielkiej Brytanii. Zrzuty odbywały się w księżycowe noce, co stanowiło nawigację. Żołnierze lądowali miedzy północą a 1 w nocy. Posługiwali się tylko pseudonimami. Pierwszy zrzut na placówkę „Garnek” w Łosinnie odbył się w 1942 roku, wówczas lądowało tutaj sześciu spadochroniarzy. W trzecim zrzucie z 16 na 17 września 1943 roku brało udział trzech żołnierzy, a wśród nich mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” skoczek, Żołnierz Wyklęty, który m.in. kierował partyzantami AK na ziemiach polskich. Cichociemni przylatywali wraz z meldunkami i informacjami dla Komendy Głównej AK, czy pieniędzmi – w zrzucie „Zapory” na działalność konspiracyjną przekazano ok. 160 tys. dolarów. Żołnierzy w Łosinnie przyjmował ppor. Jan Widlicki, dowódca Placówki XIV Pniewo obwód „Rajski Ptak”.
Wydarzenie odbędzie się 19 września (sobota) w miejscowości Łosinna k. Wyszkowa (7 km w stronę Pułtuska). Poniżej program:
godz. 12.00 Dzień militarno-patriotyczny
- modlitwa za cichociemnych,
- złożenie kwiatów pod pomnikiem,
- konkursy z nagrodami dla dzieci,
- żywa lekcja historii,
- kurpiowskie śpiewanie, wrzesień 1939,
- pokazy sprzętu i uzbrojenia WOT,
- prezentacja grup rekonstrukcyjnych i historycznych,
- prezentacja grup motocyklowych.
godz. 13.45 Widowisko historyczne „Zrzut Cichociemnych ZAPORA 2020”
- żołnierska grochówka.