TwitterFacebook

Powiatowe święto plonów w Wyszkowie [FOTO]

Wczoraj (26.08) mieszkańcy powiatu wyszkowskiego obchodzili święto plonów. W tym roku gospodarzem dożynek było Popowo Kościelne.

Mnóstwo nagród, wyróżnień, podziękowań, ale też podsumowanie pracy rolników, coraz to piękniejsze wieńce dożynkowe i zabawa taneczna – tak pokrótce można podsumować tegoroczne gminno-powiatowe dożynki w powiecie wyszkowskim. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Popowskiej, której przewodniczył bp senior Roman Marcinkowski z diecezji płockiej.

Wśród zaproszonych gości był m.in. poseł w Parlamencie Europejskim Jarosław Kalinowski, który wspomniał dożynki z lat 90. kiedy pełnił funkcję wójta gminy Somianka – Pierwsze dożynki, które organizowałem jako wójt, pamiętam doskonale. To był powrót do tego co nasze, polskie, tradycyjne, ludowe, wiejskie. To połączenie uroczystości dożynkowych powiatowych, gminnych też jest takim naszym lokalnym zwyczajem. Te tradycje utrzymywane są do dzisiaj i to cieszy. Widzimy, że cały czas ludowa mądrość „Bez Boga ani do proga” przyświeca tym uroczystościom.

Dożynki jest to też czas wyróżnień dla lokalnych rolników. W tym roku za zaangażowanie, wyniki produkcyjne osiągane w gospodarstwie, jak i przekazywaną wiedzę wyróżnienia od starosty powiatu otrzymali: Bogdan Zalewski, Sławomir Ponichtera, Andrzej Pikora, Mateusz Szczęsny, Paweł Świercz, Jerzy Deptuła, Stanisław Mościcki, Andrzej Królik i Łukasz Paź.

Tradycyjnie, dyplomy i nagrody pieniężne przyznała również firma „Mleks” z prezesem Jerzym Księżakiem na czele. W pierwszej dziesiątce producentów mleka znaleźli się: Radosław Strzeszewski, który wyprodukował 600 814 00 litrów mleka, Waldemar Kosek (495 083 00 litrów mleka), Radosław Świercz (439 771 00 litrów mleka), Zenon Roguski (398 671 00 litrów mleka), Andrzej Kubajewski (378 331 00 litrów mleka), Andrzej Nowicki (365 614 00 litrów mleka), Mirosław Zalewski (342 849 00 litrów mleka), Tomasz Wymysłowski (305 628 00 litrów mleka), Szymon Karczewski (287 839 00 litrów mleka), Dariusz Olszewski (275 839 00 litrów mleka).

Podczas powiatowych dożynek rozstrzygnięto konkurs na tradycyjną nalewkę pn. „Skarbnica przysmaków to nasza gmina”. Trunki oceniano za walory smakowe i oryginalność. Pierwsze miejsce zajął Janusz Turek. Na drugim miejscu znalazła się Elżbieta Karłowicz, a na trzecim – Agnieszka Skoczeń.

Nagrody przyznano również za wypieki ciast tradycyjnych. W konkursie „Ciasta z przepisów babuni” najlepsza była Hanna Żurawska. Tuż za nią stanęła Elżbieta Kuchta. Trzecie miejsce zdobyła Katarzyny Staśkiewicz.

Wyróżnienia należały się również wykonawcom wieńców dożynkowych. Otrzymali je przedstawiciele wszystkich wyszkowskich gmin, a także mieszkańcy reprezentujący gminę Somianka z miejscowości Popowo Kościelne, Janki, Jackowo Górne, Somianka, Somianka Parcele, Nowe Wypychy, Wielątki Rosochate oraz Szkoła Podstawowa w Ulasku.

Na dożynkach wojewódzkich wraz ze swoim wieńcem powiat będzie reprezentowało Popowo Kościelne.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *