RN
TwitterFacebook

„Tropem Wilczym” przez wyszkowski las [FOTO]

Ponad 250 mieszkańców Wyszkowa wzięło udział w trzeciej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku po raz pierwszy został on zorganizowany w sosnowo-grabowym lesie kompleksu Puszczy Białej, przyległym do siedziby Nadleśnictwa Wyszków. Lokalną edycję zadedykowano pamięci dowódcy antykomunistycznego podziemia Ziemi Wyszkowskiej Janowi  Kmiołkowi ps. „Wir”, „Mazurek”, „Fala”.

Bieg „Tropem Wilczym” to wydarzenie organizowane w Polsce i poza jej granicami. Oprócz 333 miast naszego kraju, w wydarzenie włączyła się Polonia z Londynu (Anglia), Nowego Yorku i Chicago (USA), Hurth (Niemcy), Wilna (Litwa), Wiednia (Austria), Penrose Park oraz Healesville (Australia).

Długość trasy wynosiła 1963 metrów, co symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Wydarzeniu patronowało 8 żołnierzy zamordowanych w więzieniu mokotowskim – Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. To właśnie ich twarze widniały na koszulkach biegaczy. Lokalnej, wyszkowskiej edycji przyświecał jeszcze jeden z bohaterów – Jan Kmiołek, ps. „Wir”, „Mazurek”, „Fala”, który reprezentowany był podczas biegu przez swoich krewnych.

Udało się przebiec ten dystans całej naszej rodzinie. Jesteśmy bardzo z  tego dumni. Z roku na rok jest coraz więcej uczestników, to nas bardzo cieszy. Chcieliśmy podziękować organizatorom – mówi Robert Kmiolek, bratanek Jan Kmiołka.

Dla uczestników biegu przygotowano pakiety startowe, które składały się z koszulki z wizerunkiem jednego ze wspomnianych żołnierzy, medalu pamiątkowego oraz gadżetów promocyjnych. Mieliśmy 210 pakietów startowych, ale mimo tego w wydarzeniu wzięło udział więcej osób. Pobiegli dla samej idei. Uważamy to za pewien sukces, który mamy nadzieję, przełoży się w przyszłym roku na przyznanie nam większej ilości pakietów – mówi inicjator lokalnej edycji Marek Filipowicz ze Stowarzyszenia Kulturalno-Alternatywnego Pepisko.

Po biegu na uczestników czekała również rozgrzewająca grochówka, którą przygotowała OSP Białebłoto. Choć dla biegaczy, zarówno młodszych, jak i starszych, pogoda nie była przeszkodą. Bieg był po wyboistym terenie, ziemia zmarznięta, w jednym miejscu było przewrócone drzewo, więc dodatkowa przedszkola – ale mimo tego to był bardzo szybki, krótki bieg. Warto było wziąć udziałmówi jeden z uczestników. Wcale nie było aż tak zimno podczas biegu. Trasa leśna, śniegu nie było za dużo, także bieg udany. Poza tym, tu liczy się celdodaje uczestniczka. Rewelacyjna atmosfera! Rewelacyjna inicjatywa! Cieszę się, że coś takiego powstało w Polsce, no i w Wyszkowiemówi mieszkaniec.

Współorganizatorami biegu byli: Klub Gazety Polskiej, Prawo i Sprawiedliwość, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Kopernik”, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie, 5. Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz 26 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zegrzu, Lasy Państwowe Nadleśnictwa Wyszków, Bractwo Zabrodzkie oraz Bractwo Kamienieckie.

MG

1 komentarz

  1. wilcze tropy Odpowiedz

    To się nazywa foto-relacja! Świetny reportaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *