TwitterFacebook

W Wyszkowie powstaje Grupa Ratownicza Nadzieja

Grupa Ratownicza Nadzieja to społeczna jednostka poszukiwawczo-ratownicza. We wrześniu rozpocznie się rekrutacja do oddziału w Wyszkowie.

Działania Grupy Ratowniczej Nadzieja to przede wszystkim poszukiwanie osób zaginionych, ale też szkolenia i pomoc medyczna. Grupa ma już oddziały na terenie Łomży, Olsztyna, Białegostoku, Ostrołęki i Warszawy. Teraz powstaje kolejny – w Wyszkowie.

Pomysł zrodził się półtora roku temu. W Wyszkowie i okolicach nie ma jednostki poszukiwawczo-ratowniczej z prawdziwego zdarzenia. Podjęliśmy więc działania, by to zmienić – mówi odpowiedzialny za wyszkowski oddział Wojciech Karczewski, ratownik medyczny.

Siedziba oddziału grupy Nadziei w Wyszkowie powstanie przy parafii św. Wojciecha. Tam zostanie zagospodarowane jedno z pomieszczeń służące do przechowywania leków i ubrań. Kolejnym etapem przygotowawczym jest uzyskanie dobrze wyposażonej karetki. Następnie zostanie zorganizowana rekrutacja.

Do grupy dołączyć mogą osoby niepełnoletnie, ale w szczególności do współpracy zachęcani są dorośli. Osoby młode będą w tzw. „oddziałach kandydackich”, tam będą się przyuczać. Jednak głównie potrzebujemy dorosłych, którzy mogą wziąć na siebie odpowiedzialność i też nadzorować niepełnoletnich, bo z tego co wiem już jest ok. 30 chętnych młodych osób – informuje Wojciech Karczewski. Mile widziani są również ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki.

Ponadto należy pamiętać, że by zostać ratownikiem trzeba mieć odpowiednie predyspozycje: zdrowie, odporność psychiczną i czas. Nie wszyscy akceptują widok krwi i nie każdy zniesie takie niecodzienne sytuacje. Poza tym ratownicy muszą mieć czas, aby się trochę zaangażować. Nie chciałbym, by współtworzący grupę przychodzili raz na miesiąc jako tylko sympatycy – podkreśla odpowiedzialny za wyszkowski oddział.

Jak mówi Wojciech Karczewski – by grupa Nadzieja funkcjonowała na dobrym poziomie potrzebna jest współpraca z Policją i Strażą Pożarną. Naszym głównym zadaniem jest poszukiwanie osób zaginionych, których w Polsce przybywa. Chcemy stworzyć dobry, profesjonalny zespół, który potrafi szybko znaleźć osobę i tutaj potrzebna jest współpraca z jednostkami państwowymi.

Oprócz tego, grupa będzie służyć pierwszą pomocą i transportem medycznym w sytuacji deficytu sił medycznych w Wyszkowie. Planowane jest również rozpoczęcie cyklicznych szkoleń z ratownictwa medycznego.

Osoby, które zgłoszą się do oddziału będą pracować na zasadzie wolontariatu, z wyjątkiem osób zawodowo związanych z ratownictwem. Odpowiedzialny za oddział liczy również na wsparcie finansowanie od gminyW innych miastach, takich jak Łomża, Ostrołęka, Białystok samorządy dość mocno zaangażowały się w finansowanie i opiekę nad grupą – podkreśla.

Rekrutacja do wyszkowskiego oddziału Grupy Ratowniczej Nadzieja planowana jest na wrzesień. Wszelkie szczegółowe informacje grupa będzie zamieszczała na swoim Facebooku.

Numer alarmowy jaki będzie funkcjonował na terenie Wyszkowa to 730 999 112.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *