RN
TwitterFacebook

Warszawa: Żołnierze podziemia ziemi wyszkowskiej upamiętnieni

Jan Kmiołek pseudonim ‚Wir” i jego kolega z oddziału Stanisław Kowalczyk ‚Baśka” po 67 latach od śmierci (7.08.) zostali upamiętnieni specjalną tablicą. Zawisła ona na ścianie śmieci dawnego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. To właśnie w tym miejscu na obu żołnierzach niezłomnych z powiatu wyszkowskiego komuniści wykonali wyroki śmierci.

Jan Kmiołek zbudował siatkę 400 zaufanych współpracowników i przeprowadził około 100 akcji zbrojnych. Dla mieszkańców Wyszkowa jest coraz częściej wspominanym bohaterem. Jednak temat niezłomnych często dzieli społeczeństwo, podkreśla bratanek i imiennik ‚Wira”, Jan Kmiołek.

– Najgorzej jak się poszło, gdzieś do biura i trzeba było mówić nazwisko. Nie raz słyszałem, że to z tych bandytów. Człowieka to tak trochę bolało, ale mnie ujmy nie przynosili – wspomina Kmiołek.

Jan Kmiołek skazany został na 28-krotną, a jego podkomendny Stanisław Kowalczyk na 14-krotną karą śmierci. Wyrok został wykonany 7 sierpnia 1952 r. Szczątki Jana Kmiołka znaleziono w 2017 r. na warszawskich Powązkach. W najbliższym czasie planowany jest ich uroczysty pochówek.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *