RN
TwitterFacebook

Wiedzy o grzybach nigdy za wiele. Wyszkowska biblioteka zaprasza na wystawę

W bibliotece miejskiej w Wyszkowie otwarto wystawę grzybów. Odwiedzający mogą zapoznać się z gatunkami występującymi na terenie powiatu, ale też zasięgnąć wiele praktycznych informacji.

Z inicjatywy Nadleśnictwa Wyszków i Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Wyszkowie w  Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej zorganizowano wystawę grzybów. Mówi się, że zbieranie grzybów to nasz narodowy sport i wydawałoby się, że powinniśmy o nich wiedzieć wszystko. Jednak dla tych, co chcą zgłębić tajemnicę grzybów i rozprzestrzenić ją dalej zorganizowaliśmy tę niewielką wystawęzapowiedział Nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków, Waldemar Wańczyk.

Na terenie powiatu wyszkowskiego, gdzie w większości rosną lasy sosnowe, można spotkać te najbardziej pospolite gatunki grzybów, które skoligacone są właśnie z takim środowiskiem. U nas rosną np. kurki, kiedy jest bardziej wilgotno pojawiają się podgrzybki. Popularnym grzybem jest też kania czubajka. Pod koniec jesieni można spotkać chętnie marynowane gąski. A takimi, które można stosunkowo łatwo nazbierać, jeżeli ktoś nie ma cierpliwości lub boi się daleko zapuszczać w las, to są opieńki – mówił nadleśniczy.

W polskich lasach występuje 1100 jadalnych gatunków grzybów. Trujących jest około 250. Jak się okazuje, znany, „babciny sposób” rozpoznawania grzybów za pomocą posmakowania go językiem nie zawsze się sprawdza, przestrzegał podczas wernisażu profesor Andrzej Grzywacz z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w WarszawieJeżeli mamy wątpliwość, czy to jest goryczak żółciowy, czy podgrzybek, to rzeczywiście można przyłożyć hymenofor, czyli te rurki do języka i jak jest gorzki, to nie będziemy mieli wątpliwości. Ale na przykład muchomor sromotnikowy, który jest największą trucizną jest smaczny i ładnie pachnie, nic gorzkiego nie ma. Tu językiem nie wyczujemy, czy to jest trucizna. Nie ma jednej uniwersalnej zasady, który grzyb możemy zebrać, a który nie – poinformował. Profesor radził, by nie odcinać grzybów nożykiem, lecz wyciągać je w całości. Dzięki temu można rozpoznać właśnie m.in. muchomora sromotnikowego, który oprócz tego, że ma wyraźny, zwisający pierścień, to u trzonu posiada zgrubiałą bulwę, którą można zobaczyć tylko po wyjęciu go z ziemi.

Jak poinformowała Beata Kiliańczyk-Szawłowska, Powiatowy Inspektor Sanitarny, śmiertelny przypadek zatrucia się muchomorem sromotnikowym na terenie Wyszkowa został odnotowany w ubiegłym roku.

Wystawa grzybów będzie czynna do 18 września.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *