RN
TwitterFacebook

Wspólna akcja GIS i Lasów Państwowych – posadzą 16 tysięcy drzew i krzewów

16 tysięcy sadzonek drzew i krzewów na 100-lecie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zostaną one posadzone do końca roku w całej Polsce na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dyrektorzy tych instytucji podpisali porozumienie o współpracy, które zakłada wspólne działania na rzecz promocji zdrowia, aktywności na świeżym powietrzu, wypoczynku i edukacji. 

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że łącznie zasadzonych zostanie 16 tysięcy drzew, bo tylu pracowników ma inspektorat. Na początku drzewa będą sadzone w Rybienku koło Wyszkowa. Akcja odbywa się pod hasłem „Zasadź się na zdrowie”.

W każdym województwie pojawi się tysiąc nowych drzew, a mam nadzieję, że będzie ich więcej, poza tym marzę o tym, by ta akcja była powielana w każdym roku – mówił.

Lasy Państwowe każdego roku sadzą około pięciuset milionów drzew, średnio tysiąc w ciągu minuty. Leśnicy sadzą je w miejscach, gdzie wycięli wcześniej drzewa na potrzeby gospodarki oraz tam, gdzie lasu dotąd nie było.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny powiedział, że zwiększany jest udział gatunków liściastych. Sadzone będą brzozy, dęby, lipy. Dyrektor zwrócił jednak uwagę, że warunki glebowe Polsce sprawiają, iż dominują w naszych lasach sosny.

Andrzej Konieczny podkreślił, że drzew w Polsce przybywa. O ile 30 lat temu, w 1989 roku na każdego Polaka przypadało średnio 99 drzew, to obecnie – 161. Lasy zajmują obecnie 30 procent powierzchni Polski, podczas gdy po II wojnie światowej było to niespełna 21 procent.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *