TwitterFacebook

Wyszków/Brańszczyk: Dzień radości dla niepodległej [FOTO]

6 czerwca na terenie Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku zorganizowano kolejną olimpiadę dla niepełnosprawnych. Co roku temu wydarzeniu towarzyszy inne hasło przewodnie. Tym razem był to „Dzień radości dla niepodległej”. W wydarzeniu wzięli udział niepełnosprawni z województwa mazowieckiego.

Olimpiada dla osób niepełnosprawnych organizowana jest w Brańszczyku od 2007 roku. Wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością. Dzisiaj są z nami szkoły z powiatu wołomińskiego, ostrowskiego, ostrołęckiego, makowskiego i wielu innych. Są to osoby niepełnosprawne, ale nie tylko. Cieszymy się, że tak chętnie przyjeżdżają na typową polską wieś – mówiła dla Radia Nadzieja Elżbieta Piórkowska, dyrektor ZSS w Brańszczyku.

Tegoroczną olimpiadą organizatorzy postanowili upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uczestników czekały atrakcje w tematyce patriotycznej – wspólne śpiewanie, zajęcia plastyczne i konkursy, a główną konkurencją sportową był szczypiorniak. Jest to piłka ręczna bez kozłowania, gramy piłką szmacianką. Szczypiorniak to tradycyjna dyscyplina Polaków sprzed 100 lat. Jest to takie nasze uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wracamy do tradycji i uczymy dzieci, młodzież i dorosłych, jak posługiwać się piłką szmaciankąopowiadał Marek Zalewski z ZSS Brańszczyk.

Wydarzenie przyciągnęło również niezapowiedzianych gości z Warszawy. Przyjechaliśmy do Brańszczyka na turnus rehabilitacyjno-uzawodawiający do braci orionistów. Dzisiaj idąc na pocztę okazało się, że nieopodal jest fantastyczna impreza, więc przyszliśmy z naszymi niepełnosprawnymi. Naprawdę jest superprzyznała Monika Szczepańska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Perpetuum Mobile z Warszawy.

W organizację wydarzenia zaangażowali się: Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Brańszczyku, Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, proboszcz parafii z Brańszczyka, wójt gminy Brańszczyk i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Dla jednego uśmiechu”. Patronatem honorowym olimpiady był starosta powiatu wyszkowskiego.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *