RN
TwitterFacebook

Wyszków: Cichociemni znowu nad Łosinnem [FOTO]

Cicho i w ciemnościach – tak polscy żołnierze szkoleni do zadań specjalnych lądowali do okupowanego przez Niemców kraju. Na terenie Łosinna (pow. wyszkowski) odbyły się trzy zrzuty spadochroniarzy, z czego jeden miał miejsce w nocy z 16 na 17 września. Wśród skoczków był wówczas mjr Hieronim Dekutowski, ps. Zapora. Dzisiaj, 14 września odbyła się rekonstrukcja historyczna upamiętniająca to wydarzenie.

„Zrzut Cichociemnych – Zapora” – pod takim hasłem organizowana jest coroczna rekonstrukcja historyczna w Łosinnie wspominająca wydarzenie z 1943 roku. Cichociemni to przeszkoleni – głównie do dywersji – spadochroniarze, którzy przylatywali do Polski z Wielkiej Brytanii. Zrzuty odbywały się w księżycowe noce, co stanowiło nawigację. Żołnierze lądowali miedzy północą a 1 w nocy. Posługiwali się tylko pseudonimami. Pierwszy zrzut na placówkę „Garnek” w Łosinnie odbył się w 1942 roku, wówczas lądowało tutaj sześciu spadochroniarzy. W trzecim zrzucie z 16 na 17 września 1943 roku brało udział trzech żołnierzy, a wśród nich mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” skoczek, Żołnierz Wyklęty, który m.in. kierował partyzantami AK na ziemiach polskich. Cichociemni przylatywali wraz z meldunkami i informacjami dla Komendy Głównej AK, czy pieniędzmi – w zrzucie „Zapory” na działalność konspiracyjną przekazano ok. 160 tys. dolarów. Żołnierzy w Łosinnie przyjmował ppor. Jan Widlicki, dowódca Placówk XIV Pniewo obwód „Rajski Ptak”, którego syn Mirosław, prezes Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa-Wschód, jest organizatorem corocznej rekonstrukcji.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od złożenie kwiatów przy pomniku znajdującym się po drugiej stronie łąki – to tam żołnierze zabezpieczali zrzut. Wraz z delegacjami hołd żołnierzom oddał minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wyczekiwane widowisko poprzedziła inscenizacja wesela kurpiowskiego w 1939 roku, które zakończyło się napadem okupantów niemieckich, co miało być nawiązaniem do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość była też okazją do wyróżnień. Legitymację członkowską ŚŻAK Okręg Warszawa-Wschód otrzymała córka kpt. Mariana Czajkowskiego, Żołnierza Wyklętego – Teresa Czajkowska, radna powiatu wyszkowskiego. Odznakę honorową za zasługi dla ŚŻAK wręczono mjr Marcinowi Dominiakowi.

Łąka znów stanie się zrzutowiskiem zabezpieczonym przez oddziały Armii Krajowej, na którym wylądują Cichociemni oraz zasobniki z bronią i materiałami wybuchowymi. Żywe obrazy pozwolą poczuć przeszłość i pomogą zrozumieć wielką historię tej ziemi – zapowiedział rekonstrukcję historyczną narrator. Tłumy ludzi zebrało się na łące bezpośrednio przylegającej do właściwego miejsca zrzutu polskich żołnierzy, aby zobaczyć jak wyglądało przygotowanie akcji w Anglii i w Polsce, kto walczył w szeregach Cichociemnych oraz co przeżywali bohaterscy uczestnicy akcji przyjęcia zrzutu. Takie wydarzenia są potrzebne chociażby po to, żeby dzieci dowiedziały się co tu się działo / Nigdy nie widziałem czegoś takiego. Naprawdę ciekawe wydarzenie. Pamięć o tym, co było jest ważna  – mówili mieszkańcy.

Podczas wydarzenia odbyły się również pokazy sprzętu i uzbrojenia. Nie zabrakło żołnierskiego poczęstunku oraz muzycznego akcentu, o który zadbała Kapela z Targówka. Wydarzenie patronatem honorowym objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Zdjęcia z wydarzenia znajdują się TUTAJ

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight − 2 =