RN
TwitterFacebook

Wyszków: Dni pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018 – zobacz program

W Wyszkowie i okolicy, w najbliższych tygodniach mieszkańcy miasta i regionu będą mogli pogłębić swoją wiedzę i więź z tematyką powojennego podziemia niepodległościowego, a także zbrodni terroru komunistycznego. W programie wystawa IPN, która gościła na “Łączce” czy w dawnym Więzieniu Mokotowskim.

Program wydarzeń:

Spotkanie autorskie “Powracamy po swoich”.

25 kwietnia, w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie odbędzie się spotkanie z Jarosławem Wróblewskim, autorem książki “Kwatera Ł – Wolność jest kuloodporna”, która dokumentuje (w formie wywiadów) działania IPN i wolontariuszy w tym najbardziej symbolicznym miejscu poszukiwań i ekshumacji ofiar terroru komunistycznego. W spotkaniu udział wezmą także: Marek Nadolski – przedstawiciel Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Magdalena Toczyłowska, Monika Proniewska i Marek Kutyłowski i ks. Tomasz Trzaska – wolontariusze, biorący udział w pracach w kwaterze “Ł”. To tam, w maju 2017 podjęto szczątki Jana Kmiołka. Termin spotkania: 25 kwietnia (środa), godz. 18.00, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie, sala 35, III piętro.

Wystawa “Kwatera Ł. Panteon Narodowy pod cmentarnym murem”

W dniach 28 kwietnia – 13 maja, na placu przed Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie będzie można obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN, a zorganizowaną przez Sanktuarium i Radio Nadzieja. Na wystawę składa się z jednej strony proces zacierania śladów po ofiarach terroru komunistycznego (6 paneli), z drugiej – prace poszukiwawcze zespołu IPN (6 paneli). Wystawa dzieli się na dwie części, co jest podkreślone kolorystyką – w części poświęconej zbrodni i zacieraniu śladów dominuje czerń i biel, proces poszukiwań oddany jest poprzez fotografie barwne. Wystawa została po raz pierwszy zaprezentowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Gościła w murach dawnego Więzienia Mokotowskiego, a także na Krakowskim Przedmieściu. Do Wyszkowa zostanie przywieziona z Łomży, gdzie przez ostatnie tygodnie prezentowana była na Starym Rynku. Otwarcie wystawy: 29 kwietnia (niedziela), godz. 15.00, Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie.

Msza św. dziękczynna za odnalezienie szczątków Jana Kmiołka, ps. Wir, Fala, Mazurek

W niedzielę, 6 maja, w kościele parafialnym w Rząśniku odbędzie się Msza św. dziękczynna za odnalezienie szczątków śp. Jana Kmiołka, ps. Wir, dowódcy oddziału podziemia antykomunistycznego działającego na ziemi pułtuskiej i wyszkowskiej, a także na sąsiadujących terenach. Po Mszy św. prelekcję poświęconą działalności oddziału wygłosi Marek Nadolski z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, który brał udział w pracach w kwaterze Ł, podczas których odnaleziono szczątki “Wira”. Msza św. 6 maja, godz. 11.00, prelekcja bezpośrednio po Mszy św., kościół parafialny w Rząśniku.

Organizatorzy wydarzeń:
– Radio Nadzieja
– portal wZasięgu.pl
– Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie
– Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie
– Parafia NMP Matki Kościoła w Rząśniku

xtt

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *